Kitajska zeliščna medicina ali fitoterapija je ena od ključnih vej kitajske tradicije za ohranjanje zdravja, saj jo uporabljajo tako navadni ljudje kot strokovnjaki, in to pri najširšem spektru zdravstvenih težav. Ljudje na Kitajskem veliko vedo o delovanju zelišč in si z njimi vsakodnevno pomagajo. Verjamejo celo, da so nekatera zelišča učinkovitejša od akupunkture, saj zmorejo okrepiti oslabelo telo.
Osnovna sestavina večine zeliščnih kombinacij in prehranskih dopolnil so rastline, v rabi pa so vsi njihovi deli: listi, cveti, veje, stebla, korenine, gomolji, korenike, semena in lubje. Kombinacije zelišč niso sestavljene samo iz različnih sestavin, temveč so tudi v ustreznih razmerjih.
Za bolj kompleksne, akutne ali kronične težave mora terapijo predlagati strokovnjak kitajske zeliščne medicine. Nekatera zelišča pa so v rabi predvsem v kulinariki in za preventivo.
1. RENSHEN – Korejski ginseng (Panax ginseng): KRALJ VSEH ZELIŠČ
Korejski ginseng je najbolj uporabljano zelišče po vsem svetu in je visoko cenjen že tisočletja. Ginseng je adaptogen, po kitajski miselnosti pa krepi energijo či, Vranico in Pljuča, spodbuja delovanje imunskega sistema, odpravlja utrujenost, spodbuja nastajanje telesnih tekočin in blaži žejo.
Pomaga tudi pri nespečnosti, tesnobi, omotici, glavobolih, impotenci, sladkorni bolezni, kronični šibkosti … Korejski ginseng je močan, krepčilen tonik, ki je koristen kot pomoč v boju proti raku, staranju, stresu in utrujenosti. Poleg tega krepi spomin in človeka napolni z energijo.
Deluje protivnetno ter pomaga zniževati raven holesterola v krvi in uravnavati raven krvnega sladkorja. Ni primeren za nosečnice in ljudi z visokim krvnim tlakom. Poleg tega ga ni dobro jemati sočasno z antipsihotiki, s steroidi ali s hormoni.
2. DANGSHEN – Ženski ginseng (Radix angelicae sinensis): ODLIČEN PO PORODU
To avtohtono kitajsko zelišče, ki ga po priljubljenosti prekaša samo ginseng, je znano kot »ženski ginseng«, saj po kitajski tradiciji krepi kri, zato ga večinoma uporabljajo za zdravljenje ginekoloških tegob. Koristen je pri utrujenosti, blažji slabokrvnosti, velja pa tudi za afrodiziak.
Poleg tega krepi kri in spodbuja krvni pretok ter odlično ureja menstrualne težave, kot so neredni cikli, amenoreja, dismenoreja in perimenopavzalni sindrom. Obenem po kitajski medicini krepi Jetra, Srce in Vranico – torej vse organe, ki so po povezani z nastajanjem in cirkulacijo Krvi.
Kot tonik za kri, odpravlja bolečine, ki nastanejo zaradi slabe cirkulacije in nakopičenega mraza v telesu (bolečine v trebuhu, po poškodbah, menstrualne bolečine), pomaga pri zvonjenju v ušesih, zamegljenem vidu in palpitaciji ter vlaži suho črevesje in zmanjšuje otekline.
Na Kitajskem ga ženske pogosto jemljejo v obdobju po porodu in menstruaciji, za krepitev Krvi. Korenika kitajske angelike je tudi eden od redkih dobrih virov vitamina B12, ki ni živalskega izvora!
3. GOJI JAGODE – Kitajska volčja češnja (Fructus lycii): ZA ZDRAVE OČI
Jagode goji spadajo med najbolj znana kitajska zelišča na Zahodu, saj vsebujejo obilo antioksidantov, vitaminov in mineralov. V kitajski medicini jih uporabljajo že več kot dva tisoč let, predvsem za krepitev energije jin in Jeter ter za zdravljenje težav z očmi in slabim vidom.
Jagode goji uporabljajo tudi za pomlajevanje, krepitev imunskega sistema, spodbujanje krvnega obtoka, krepitev oči, spodbujanje nastajanja spermijev, preprečevanje in lajšanje sladkorne bolezni, rakavih obolenj in hepatitisa, pri imunskih motnjah, za spodbujanje nastajanja testosterona ali estrogena…
Ne smemo jih uživati, če imamo edeme ali šibko Vranico, ter v primeru mehkega blata ali diareje.
4. HUANGQI – Korenina astragalusa (Radix astragali): SKRITA MOČ ZA BOLJŠI IMUNSKI SISTEM
Korenina astragalusa je odlična izbira za vse, ki so pogosto utrujeni, imajo hladne okončine in pogosto dobijo prehlad. To je izredno priljubljeno zelišče za krepitev imunskega sistema, ki ga v Aziji prodajo po več milijonov kilogramov na leto, pri nas pa je skorajda neznano.
V azijskih kulturah se to zelišče doda juham in enolončnicam, kurja juhica z astragalusom pa ni le okusna, temveč tudi odlično krepi imunski sistem in preprečuje bolezni. V kitajski tradiciji velja, da dviga energijo, zato je primerna preventiva pri nizkenmu tlaku, hemeroidih, prolapsih oziroma zdrsih notranjih organov…
Najnovejše raziskave so pokazale, da astragalus krepi vitalnost oziroma upočasnjuje staranje.
5. DAN SHEN – Korenina kitajskega žajblja (Radix salviae miltiorrhizae): ZA KREPITEV SRCA IN OŽILJA
Korenina zelišča dan shen je pravo superživilo, ki ga na Kitajskem uporabljajo pri zdravljenju številnih kardiovaskularnih težavah. Pomaga krepiti srce in ožilje, predvsem pa izboljšuje krvni obtok in poživi kri. Hkrati tudi odvaja presežek vročine iz telesa, zmanjšuje razdraženost in pomiri um.
Poleg tega čisti arterije, blaži premočno razbijanje srca in zmanjšuje možnost, da pride do srčnega napada. Blaži tudi menstrualne krče in uravnava druge menstrualne težave.
6. SHAN YAO – Kitajski yam (Rhizoma disoscoreae): ZA VITALNOST
Ta bela korenina, ki v posušeni obliki spominja na kredo, je naravnost vsestranska. Uporabljajo ga za krepitev vitalnost, spodbujanje rasti mišic in celjenje poškodovanih tkiv. Krepi šibke, ki imajo kronične bolezni, kot so revmatoidni artritis, osteoporoza in sladkorna bolezen.
Pomaga pri težavah, ki nastanejo zaradi težav z Vranico ( pri prebavnih težavah: diareja, mehko blato, bolečine v želodcu , pomanjkanje teka pri otrocih – zelo uspešno, saj je dobrega okusa!), splošni utrujenosti, astmi, suhem in kroničnem kašlju.
Koristen je tudi pri težavah, ki nastopijo zaradi neravnovesij v sistemu Ledvic: utrujenost, bolečine v ledvenem delu hrbta in kolenih, pri prezgodnji ejakulaciji, pa tudi pri težavah z inkontinenco, premočnemu izcedku iz nožnice, perimenopavznih težavah (vročinski oblivi, suha nožnica) in PMS.
Ne smejo ga uživati nosečnice in doječe matere.
7. YI YI REN – Jobove solze (Semen coicis): ODVAJAJO PRESEŽEK TEKOČIN IZ TELESA
To priljubljeno živilo, ki je podobno našemu ješprenu, krepi Vranico in znižuje telesno temperaturo, predvsem pa odvaja vlago iz telesa. Na Kitajskem ga uporabljajo kot diuretik, pri edemih, pri preveč ‘zasluzenemu’ telesu in za hlajenje.
Priporočajo ga pri bolečinah v sklepih, revmi, bradavicah, izpuščajih in gnojnih turih. Pomaga tudi pri luskavici, če se ga uživa skupaj z zeleno sojo (fižol mung).
Uživanje odsvetujejo v primeru driske, neprimerno je tudi za majhne otroke in nosečnice. Dolgotrajna uporaba lahko povzroči oslabelost.
8. BAI HE – Čebulice lilij (Bulbus lilii): POMOČ PRI RESPIRATORNIH TEŽAVAH
Čebulice lilij uporabljajo za lajšanje kronične rahlo povišane telesne temperature, kroničnega kašlja, suhega grla in drugih respiratornih tegob. Zdravijo tudi palpitacije, nespečnost in nemiren spanec, razdražljivost in slabo koncentracijo.
Sodobne raziskave so pokazale, da čebulice vsebujejo številne snovi, ki krepijo zdravje in pomagajo k dobremu počutju. Poleg proteinov in škroba vsebujejo kalcij, železo, fosfor ter vitamine B1, B2 in C.
Krepijo pljučni in srčni jin ali hladno energijo, vlažijo pljuča, čistijo vročino v srcu in pljučih, lajšajo kašelj in razpršijo sluz ter umirjajo srce in um.
9. LONG YAN ROU – Longan (Arillus longan): ZA KREPITEV SRCA IN KRVI
Longan uporabljajo za krepitev Srca in Vranice kot tonik po kroničnih boleznih, saj krepi kri. Poleg tega sprošča in umirja duha.
Uravnava prehiter srčni pulz in ublaži razbijanje srca ter pomaga pri nespečnosti, pozabljivosti in tesnobnosti. Vsebuje nekatere minerale in vitamine, kot so železo, magnezij, fosfor in kalij, ter obilo vitaminov A in C.
Poleg tega povečuje splošno telesno moč, izboljšuje videz kože, menda pa je tudi dober afrodiziak.
10. ROU GUI – Cimetovo lubje (Cortex cinnamomi): NAJSTAREJŠE ZDRAVILO
Cimet je ena od najbolj priljubljenih začimb, pa tudi eno od najstarejših zdravil naravnega izvora. Krepi ogenj oziroma energijo jang, greje meridijane, odvaja mraz ter spodbuja pretok krvi in energije.
Posledično blaži bolečine in prehlade, ki nastanejo kot posledica mraza in vetra. Spodbuja tudi znojenje in je učinkovit diuretik. Primeren je pri šibkosti Ledvične energije jang: pri bolečih in hladnih kolenih ter križu, pogostem nočnem uriniranju in impotenci.
Pomaga pri bolečih menstruacijah. Cimet ni primeren pri vnetjih, previdnost velja tudi v nosečnosti, med močno menstruacijo in pri osebah, ki se hitro razjezijo oziroma jim hitro zraste Jetrni jang!
11. DA ZAO – Kitajski dateljni (Fructus jujubae): SADNO KREPČILO
Kitajski datelj je podoben našim žižulam in že od nekdaj velja za enega od petih najpomembnejših sadežev. Je močno krepčilo in pomaga proti žeji. Ker krepi Vranično in Želodčno energijo, ga uporabljajo pri zdravljenju šibkosti in mršavosti.
Pomaga tudi pri zmanjšanemu teku, podhranjenosti, mehkemu blatu, utrujenosti in kratki sapi. Krepi Kri in pomirja duha, zato je v rabi pri bledoličnosti, anemiji, razdražljivosti in nagnjenosti k čustveni neuravnovešenosti, pa tudi pri nemiru in nespečnosti, ki so posledica šibkega Srca.