Zelo pogosto se težave z menstruacijo dedujejo po ženski liniji. Vendar dekletom ali mladim ženskam ni treba misliti, da so njihovi simptomi »normalni«. Obstaja mnogo naravnih rešitev, ki so neinvazivne in brez stranskih učinkov, in tu je kitajska medicina še posebej učinkovita.
Žensko telo je zelo kompleksno in vsak mesec podvrženo velikim nihanjem. Zdravniki kitajske medicine pravijo, da menstruacije ne bi smele spremljati bolečine, krvni strdki, PMS ali boleče prsi.
Poleg tega pravijo, da bi morala biti menstruacija lepe sveže rdeče barve in z minimalnimi pred- ali pomenstrualnimi simptomi.
Če se med menstruacijo pojavljajo kakršni koli negativni simptomi, to pomeni, da določen organski sistem ni v ravnovesju.
Zdrav menstrualni ciklus je odvisen od nekaj dejavnikov, med drugim od zdravja krvi, od nivoja energije, od delovanja organov, to so jetra, vranica in ledvica.
Na primer, kadar obstaja preveč vročine v krvi ali kadar je zaradi stresa in čustvenih neravnovesij ovirana cirkulacija energije, postane tudi menstruacija motena, pride do bolečin in slabega počutja
Mnogo žensk trpi zaradi bolečih menstruacij, ker mraz v maternici povzroča močne krče. Tudi stres in močna čustva, še posebej jeza, zamere in zatrta čustva »potlačijo« delovanje jeter po kitajski medicini.
To pomeni, da se čez čas nepretočnost in slabša cirkulacija v jetrih spremenita v vročino, ki povzroči obilno krvavenje s krvnimi strdki in bolečinami.
Za vse težave se je pametno zglasiti pri zdravniku kitajske medicine, ki predpiše ustrezno terapijo. Zdravnik kitajske medicine nikoli ne opravi ginekološkega pregleda. Glavna diagnostična metoda je spraševanje, tipanje pulza na zapestju in ogled jezika.
Zanima ga trajanje menstrualnega cikla, trajanje same krvavitve ter kakovost in barva krvi, ali so krvavitve močne ali blage, ali so prisotni strdki krvi, ali se pojavljajo zastajanje tekočin, bolečine, boleče prsi pred menstruacijo, razdražljivost in občutljivost za stres ali glavoboli.
Poleg bolečin v trebuhu, križu in nogah boleče menstruacije pogosto spremljajo slabost, bruhanje, utrujenost, akne, prebavne težave (napihnjenost, driska ali zapeka) in celo omedlevice.
Na srečo za večino teh simptomov obstaja precej učinkovito in hitro zdravljenje ali vsaj ublažitev.
Kitajska medicina razlaga, da krče lahko povzročijo notranji ali zunanji dejavniki. Eden od ključnih zunanjih dejavnikov je vdor mraza v področje medenice.
Notranji pa so lahko vzrok slabše ali prekinjene cirkulacije krvi in energije. Bolečine v spodnjem delu hrbta kažejo na to, da je vzrok bolečih menstruacij šibkejše delovanje ledvic. Kar pa ne pomeni, da ima pacientka bolezen ledvic, kot to razumemo v zahodni medicini.
V tem primeru bo za trajnejše zmanjšanje bolečin potrebno krepiti energijo ledvic. To dosežemo z zelišči in akupunkturo, na dolgi rok pa pacientki svetujemo, kako naj se pravilno prehranjuje.
Pomembno je, da pacientke uravnajo življenjski slog, zmanjšajo čustveni stres in obremenitve v službi. V kitajski medicini ne obstaja enotna terapija za vse vrste menstrualnih bolečin.
Vsako telo je drugačno, tudi vzroki za nastanek bolezni so različni. Kadar pacientka denimo poroča še o splošni utrujenosti, to nakazuje, da ima šibko kri in šibko energijo.
V tem primeru pridejo v poštev metode, ki krepijo telo. »Kar pomaga eni ženski, drugi morda ne bo. Zato uporabljamo zelo individualen pristop.
Podrobnosti, ki jih izvemo med diagnostičnim pregledom, so zelo pomembne, z njimi ugotovimo, kaj je osnovni vzrok bolezni.
Zdravilni trojček
Zeliščna medicina zelo dobro uravnava hormonski sistem, šibkosti ali stanje presežnega delovanja telesa. Akupunktura se izvaja 1- do 2-krat tedensko, dokler bolečine ne izginejo. Lahko se izvaja enkrat mesečno, da se bolečine ne ponovijo.
Moksa in grelne infrardeče lučke pomagajo sproščati krče in vnašajo dodatno toploto v telo, saj v kitajski medicini velja, da mraz blokira cirkulacijo krvi in energije. To pa povzroča bolečine.
Obstajajo akupresurne točke za lajšanje ženskih težav, ki jih lahko masirajo same, sproščeno doma. Te lahko pokažejo zdravniki TKM.
Po TKM, naj bi se med menstruacijo izogibali plavanju, prepihu (in klimatskim napravam), mrzli in surovi hrani ali pijači, umivanju las, prekomerni fizični ali mentalni obremenitvi in ponočevanju ter alkoholu.
Menstrualne težave pa lahko še poslabšajo: kava, alkohol, čokolada, maternični vložek, pogosta vnetja sečil, pretirana utrujenost, premalo spanca, stres in premalo gibanja.