- Bolečine in kostno-mišične okvare: bolečine v hrbtu, išias, zamrznjena rama, teniški komolec, artritis, zvini in poškodbe mehkih tkiv, zobobol idr.
Bolečine v spodnjem delu križa
V akutnih primerih bolečine v križu nastanejo predvsem zaradi natega ledvenega dela hrbtenice, pogosteje pa gre za kronično obolenje – večkrat se pojavijo vnetja in degenerativne spremembe. V sodobni medicini se stanje opisuje kot degenerativna bolezen medvretenčne ploščice.
Čeprav močne akutne bolečine v spodnjem delu križa navadno prenehajo v dveh tednih, študije kažejo, da bolečine v križu pri polovici ljudi s takim napadom ponovno nastopijo v prvih nekaj mesecih po prvem valu.
Zdrs medvretenčne ploščice (znan tudi kot hernija diskusa) lahko povzroča hude bolečine v križu. Zdravljenje s TKM ima dokazano blagodejni protibolečinski učinek tudi na nateg ledvenega dela hrbtenice.
Akupunktura nudi dolgoročno lajšanje bolečin v križu.
Uporaba akupunkture za zdravljenje bolečin v spodnjem delu križa se je v zadnjih nekaj desetletjih močno povečala, kljub temu da poznamo veliko število različnih podobnih metod zdravljenja te bolezni. V precejšnji meri se to pripisuje študijam s placebo kontrolo, ki so potrdile akupunkturo kot varno in zanesljivo metodo lajšanja bolečin. Nedavne študije (revija The Clinical Journal of Pain) dokazujejo, da je akupunktura učinkovit in varen način zdravljenja bolečin v spodnjem delu križa. Pozitivni rezultati zdravljenja navadno trajajo do šest mesecev ali dlje –brez stranskih učinkov, kot jih poznamo pri zdravljenju bolečin z jemanjem protibolečinskih zdravil.
Hkrati sodobna klinična akupunktura ponuja način lajšanja večine podobnih bolezenskih stanj: išias, degenerativna bolezen medvretenčne ploščice, nateg ledvenega dela hrbtenice in zdrs medvretenčne ploščice. Akupunktura je v veliki meri neboleča oblika zdravljenja, pri kateri se uporabljajo sterilizirane akupunkturne iglice. Iglice so namenjene zgolj enkratni uporabi in se po uporabi varno odvržejo med odpadke.
Športne poškodbe
Šport je sestavni del življenja čedalje večjega števila ljudi. Vedno več se nas zaveda, da je šport tisti, zaradi katerega ostajamo zdravi, nas krepi in nam daje veliko pozitivne energije.
Žal so sestavni del športa tudi poškodbe. Te so posledica prevelike obremenitve, slabe pripravljenosti, slabo ogretega telesa pred vadbo itd. Hitra odprava poškodbe je bistvena za športnika.
Tradicionalna kitajska medicina (TKM) zdravi poškodbe mehkih tkiv – nategnjene ali natrgane mišice, kite, vezi, poškodbe hrustanca in meniskusa. Poškodbe skeleta TKM ne zdravi, vendar akupunktura in zeliščni pripravki pomagajo pri hitrejši regeneraciji tkiv in odpravljanju bolečin. Bistveno za zdravljenje športnih poškodb je, da se začne takoj. Dalj časa preteče od poškodbe do zdravljenja, dalj časa zdravljenje traja.
Zdravnik TKM bo bolnika obravnaval pregledal celostno, da vidi če je morda vzrok poškodbe določena šibkost v telesu (šibka kri, slabši pretok energije, neuravnoteženo delovanje notranjih organov…) in šele nato predpisal terapijo.
Terapija je ponavadi kombinacija tuina masaže, akupunkture, zdravljenja z ventuzami (vakuumski kozarci) in zeliščnih pripravkov.
Tuina masaža je pritiskanje, glajenje, gnetenje mišičnega tkiva, vezi in meridianov (energijskih kanalov po telesu). Je zelo učinkovita in lahko je rahlo boleča, saj mora zdravnik z masažo »razbiti« posledice poškodbe – zastajanje krvi, oteklino itd. Tuina je terapevtska masaža, ki jo izvaja strokovnjak.
Akupunktura je neboleče vstavljanje iglic v točke na meridijanih, iglice so tanke kot las. S tem zdravnik vzpostavi bolšjo cirkulacijo energije in krvi v telesu, zaradi česar je zdravljenje in okrevanje hitrejše. Ventuze pa so »kozarčki«, ki jih zdravnik s pomočjo vakuuma prilepi na mesto poškodbe in imajo podoben učinek kot tuina masaža, poleg tega pa povečajo prekrvavitev poškodovanega področja. Akupunkturo izvaja zdravnik kitajske medicine.
Poškodbe, pri katerih je TKM zelo uspešna:
- Bolečine v hrbtu
- Bolečine v kolenu
- Bolečine v vratu
- Bolečina v ramenskem obroču
- Nategnjene mišice, kite, vezi
- Natrgane mišice, kite, vezi
- Slaba gibljivost sklepa
- Teniški komolec, zamrznjena rama
- Poškodbe sklepnega hrustanca
- Poškodbe meniskusa …
Prednosti zdravljenja s TKM:
Zdravljenje poteka brez protibolečinskih zdravil, ki povzročajo stranske učinke. Zdravnik se ne osredotoči le na poškodovan del, ampak obravnava poškodovanca celostno. S tem pristopom izboljša možnosti, da ne pride do ponovne poškodbe istega dela ali celo druge poškodbe in krepi športnikov celoten organizem. Zdravljenje učinkuje hitro in deluje dolgoročno.
Kam se vstavi akupunkturne iglice?
Iglice se pogosto uporabi lokalno, blizu mesta bolečine. Terapevt lahko iglice vstavi tudi na drugih mestih, predvsem rokah in nogah.
Na potek zdravljenja lahko blagodejno deluje tudi uporaba drugih vej TKM, kot na primer moksibustija (oblika toplotne terapije, pri kateri se uporabi zelišče divjega pelina, ki počasi tli nad točkami telesu ali na vrhu iglice – toplota in infrardeče sevanje prodirata globoko v telo), tuina masaža in ventuze (vakuumska terapija s posebnimi kozarci). Za povečanje učinkovitosti zdravljenja vam lahko terapevt predpiše tudi uživanje nekaterih zelišč. Terapevt bo lahko za vzdrževanje zdravja vaše hrbtenice po končanem zdravljenju priporočal še lahke raztezne vaje ali vaje za moč.
Vsi zgoraj našteti terapevtski posegi TKM so vsak na svoj način dokazano učinkoviti pri lajšanju bolečin v spodnjem delu križa. Nenazadnje to pomeni, da ste deležni najbolj celovitega oz. holističnega zdravljenja, dandanes dostopnega v svetu.
Koliko obiskov je potrebnih?
Število potrebnih obiskov se razlikuje in je odvisno od narave vaše težave, njenega trajanja in vaše telesne zgradbe. Navadno za zagotovitev dolgotrajnih rezultatov zadošča zdravljenje v trajanju med 6 in 12 obiski.