Snežana Zabukovec
Viva – nasvet strokovnjaka
Avgust 2014
Slabši spomin in koncentracija kitajska tradicionalna medicina pripisuje oslabljenemu delovanju srca, vranice in ledvic, razlaga Tan Baohua, zdravnica kitajske tradicionalne medicine, ki je za Vivo razkrila, s čim si porušimo ravnovesje delovanja teh organov in kako ga znova vzpostaviti.
Srce je sedež uma
Spomin, pomnjenje, razmišljanje in spanec so v kitajski medicini povezani predvsem z delovanjem srca, pripoveduje Baohua. Srce, kot ga razume kitajska tradicionalna medicina, ne vlada le ožilju, temveč tudi mentalnim funkcijam in spancu, njegovo delovanje pa se odraža tudi na obrazu in jeziku. “Pravimo, da je srce sedež uma, od njega je odvisno pomnjenje dogodkov iz preteklosti.
Posredno pa je delovanje možganov povezano tudi z ledvicami in njihovo energijo. Ledvice so odgovorne za pomnjenje vsakodnevnih dogodkov. Poleg tega dobro delovanje ledvic na energijski ravni zagotavlja normalno delovanje srca. Tretji organ, ki ima veliko vlogo pri dobrem spominu in koncentraciji, je vranica. Zdrava vranica skupaj z želodcem zagotavlja, da se čim več hranilnih snovi iz hrane pretvori v kri in življenjsko energijo, imenovano či. Kri hrani srce, zato so spomin in mentalne funkcije posredno v veliki meri odvisne od delovanja vranice.”
Pozabljate imena in obraze?
Neravnovesje v delovanju teh sistemov se ne kaže le v obliki slabšega spomina in koncentracije, temveč tudi pozabljanja imen in obrazov, raztresenosti, razbijanja srca, aritmije in nespečnosti (srce), lahko pa tudi kot nezmožnost učenja, utrujenost in slab tek (vranica) ter zvonjenje ali šumenje v ušesih, šibka kolena, rahla bolečina v križu in vrtoglavica (ledvica). Ker je vsak človek edinstven in se lahko težave pri vsakomer kažejo različno, zgolj natančna diagnostika odkrije pravi vzrok za težave s spominom in koncentracijo, razlaga dr. Baouha.
Ravnovesje se poruši zaradi zunanjih klimatskih dejavnikov, neuravnovešenih čustev, nepravilnega prehranjevanja, preobremenjenosti z delom in stresa, pa tudi zaradi pomanjkanja gibanja, poškodb in okužb ter slabšega pretoka tekočin v telesu. “Pretirano razmišljanje in zaskrbljenost oslabita vranico in srce, ledvica pa oslabijo preobremenjenost z delom, stres ali preveč spolnosti. Vzrok za šibkejše delovanje srca je lahko tudi velika izguba krvi. Tudi žalost ali pretirano veselje lahko izčrpajo srčni či,” pove sogovornica.
Hrana je prvo zdravilo
In kako ukrepati, da bomo premagali tovrstne težave? Zdravnica kitajske medicine svetuje, da čustva ohranjamo v ravnovesju, da si privoščimo dovolj počitka in gibanja, predvsem pa skrbimo za redne in kakovostne obroke. “Hrana je prvo zdravilo,” poudari sogovornica in doda: “Lahko si masirate teme, senca, točko med obrvmi in akupunkturne točke na nogah, denimo želodec 36 in jetra 3. Za dobro delovanje vranice se izogibajte surovi in mastni hrani ter mrzlim napitkom. Vranici prija predvsem toplotno obdelana hrana.
Pogosto uživajte ribe in meso ekološko vzrejenih kokoši in druge vire beljakovin (oreščki, jajca, stročnice), saj to zmanjša željo po sladkem, kar je tudi značilen znak šibke vranice.” Kadar gre samo za porušeno ravnotežje v delovanju organov, kitajska medicina poleg spremembe prehranjevalnih navad svetuje tudi akupunkturo. Kadar pa je telo zelo oslabljeno, težave zdravi z zeliščno medicino. Pomagata tudi refleksna terapija ušes in masaža tuina. Vse terapije se lahko izvaja bodisi posamič bodisi v kombinaciji, vedno pa prilagojeno vsakemu človeku posebej.