Maša Maruša Cvelbar
Viva
november, 2013
Članek si lahko v celoti preberete tudi tukaj: povezava
Že pred več tisoč leti so si na severu Kitajske in v Mongoliji, kjer hude zime spremlja oster, ledeno hladen veter, sklepe in kosti greli s posebno metodo, imenovano moksibustija. Še zdaj je v rabi kot preventiva in sredstvo za zdravljenje akutnih in degenerativnih bolezni, ki nastanejo, ko se v telo naselita mraz in vlaga. Od te preproste metode, ki jo lahko izvajamo tudi sami doma, imamo številne koristi.
Moksibustija je toplotna terapija, ki je pogosto uporabljena v tradicionalni kitajski medicini (TKM). Terapevt s tlečim zeliščem, imenovanim kitajski grenki pelin (Artemesiae vulgaris), spodbuja posamezne točke ali dele telesa, s čimer odpira meridijane, uravnava ter izboljšuje kroženje energije in krvi ter iz telesa odvaja mraz in vlago. V rabi je za zdravljenje različnih vrst bolečine, za krepitev imunskega sistema in kot preventiva.
Moksibustija ni boleča, ampak domala prijetna, saj ogreva telo, zato jo zdravniki TKM pogosto uporabljajo pri zdravljenju otrok – namesto akupunkture, ki se je številni otroci bojijo. Ker je preprosta za uporabo, jo lahko izvajamo tudi sami, a v skladu s terapevtovimi navodili. Na Kitajskem sta ta metoda in poznavanje energijskih točk del tradicionalnega znanja, pri nas pa tega znanja nimamo, zato je dobro, da nas o tem pouči zdravnik TKM.
Zakaj prav kitajski grenki pelin?
Po tradicionalni kitajski zeliščni medicini (farmakopedija) ima kitajski grenki pelin izrazite jang lastnosti, kar pomeni, da v telesu proizvaja toploto. Njegove grenčine prispevajo, da prodre zelo globoko v telo – v meridijane. Dokazano je tudi, da imajo listi kitajskega grenkega pelina protibakterijsko delovanje (učinkovito delujejo proti Staphylococcus aureus, Bacillus typhi, B. dysenteriae, E. coli, B. subtilis, Pseudomonas …).
Kakšne učinke ima moksibustija?
Učinek je podoben kot pri zdravljenju z akupunkturo, le da pri moksibustiji s tlečo cigaro akupunkturne oziroma akupresurne točke ogrevamo. Ogrevanje izbranih točk omogoči boljši pretok energije po meridijanih, ureja pretočnost žil in kroženje krvi, greje notranje organe in ustavlja krvavitve prav tam, kjer je potrebno.
Zdravnik ali terapevt TKM glede na diagnozo določi, katere točke je treba ogrevati. Ena terapija običajno traja 40 minut. Moksibustijo je mogoče uporabljati samostojno ali v kombinaciji z eno od metod pri zdravljenju številnih bolezenskih stanj: skupaj z akupunkturo, ventuzami (vakuumski kozarci) ali ob hkratnem uživanju zeliščnih pripravkov.
Kdaj pomaga?
Ker moksibustija izboljša pretok v telesu, kar je osnova za zdravo delovanje, se uporablja za zdravljenje raznovrstnih zdravstvenih težav in bolezni. Primerna je za preventivno zdravljenje kronične utrujenosti in za krepitev imunskega sistema, poleg tega omili ali celo zaustavi napredovanje kroničnih bolezni. Zdravi bolečine, ki nastanejo zaradi poškodb, kroničnega vnetja sklepov, kronično vnetih tetiv, artritisa in revme. Poleg tega sprošča napetost v mišicah ter zdravi akutne in degenerativne bolezni.
Pomaga pri prebavnih težavah, kot so driska, zaprtost in vetrovi. V pomoč je pri zdravljenju težav z dihali, zlasti vnetij, astme in alergij. Zelo učinkovita je pri zdravljenju ginekoloških težav, kot so menstrualni krči, neredni menstrualni ciklusi, hormonske težave v menopavzi in v predmenstrualnem obdobju, ciste na jajčnikih, krvavitve med nosečnostjo in obrat ploda, poleg tega daje izjemne rezultate pri zdravljenju neplodnosti. V rabi je pri prehladih, gripi, kožnih boleznih, slabi koncentraciji, izgubi spomina in težavah z nespečnostjo. Moksibustija je uspešna tudi pri zdravljenju psihičnih motenj, kot sta depresija in tesnobnost.
Moksibustija ni primerna, če je v telesu presežek toplote (žeja, znojenje, rdeč obraz, trdo blato in zaprtost, nemir, temno rumen urin, rdeč, nekoliko obložen jezik, hiter pulz …), odsvetujejo jo tudi sladkornim bolnikom in osebam z motnjami prekrvavitve.
Pomoč v nosečnosti
Moksibustija se na Kitajskem že več stoletij uspešno uporablja tudi za neinvazivno obračanje ploda v maternici (ko ni obrnjen z glavico navzdol). Tej metodi so posvečene številne raziskave, ki so jih opravili v ZDA, Avstraliji, Evropi in na Japonskem. Vse so potrdile, da je moksibustija dobra in varna izbira za ženske, ki si želijo naravnega poroda. Poleg tega zmanjša stroške, saj zaradi neustreznega položaja ploda ni potreben carski rez oziroma drugi posegi in zdravila.
Ledvice in njihov par, meridijan mehurja, so po TKM preko prepleta meridijanov povezani s spolnimi organi in rodili – ledvična energija je ključna za celoten reproduktivni sistem. Akupunkturne točke na meridijanu ledvic in mehurja zato pogosto in uspešno uporabljajo za obrat ploda, kadar je ta v medenični vstavi ali se ni obrnil z glavo navzdol. Najbolj znana točka je na koncu mezinca na nogi. Najbolje je, če se tovrstno zdravljenje začne okoli 34 tedna nosečnosti.
Kako se izvaja?
Zdravnik TKM ponavadi svetuje, da moksibustijo izvajate kar sami. Kitajski grenki pelin je na voljo v obliki cigari podobnega zvitka. Ko cigara tli, je potrebna previdnost: ne sme se namreč dotikati kože, saj med tlenjem nastaja vroč ogorek, ki utegne ob dotiku s kožo povzročiti opekline. V izogib temu nekateri na kožo položijo papir. Še bolje je, če se za domačo rabo uporablja moksa škatlico, ki je najbolj udoben in varen način uporabe, saj cigare ni treba ves čas držati v roki.
Cigaro se zatakne v moksa škatlico (ta ima dvignjeno dno in mrežo, ki lovi pepel in ogorke), nato pa se jo postavi na mesto, ki se ga ogreva. Cigaro je mogoče tudi narezati na manjše koščke in jih fiksirati na del akupunkturne igle; tako se igla ogreva, zdravilno delovanje mokse pa prek nje prodira v meridijane. Ta metoda se imenuje topla igla, navadno pa jo uporablja zdravnik TKM. Tlečo mokso je mogoče tudi položiti na rezino svežega ingverja in ju skupaj položiti na kožo. Na ta način se v telo dovaja še več jang energije, saj tudi ingver po delovanju greje.
Točke za preventivo
Točke za posamezne težave ali bolezni vam bo pokazal vaš zdravnik ali terapevt TKM. Za splošno krepitev energije in imunskega sistema je potrebno posamezno preventivno točko ogrevati od 5 do 10 minut na dan ali vsaj večkrat na teden. Točke za preventivo so: točka Ren6 (poldrugi palec pod popkom), Ren4 (tri palce pod popkom), Ren12 (tri palce nad popkom), ST36 (pod kolenom, tri palce od zunanje vdolbinice pri pogačici navzdol in en palec navzven), Du4 (na spodnjem delu hrbtenice, pod vretencem L2, v višini pasu). Mesto posamezne točke lahko poiščete tudi na spletu – vtipkajte njeno ime.
Tisti, ki se spozna na zelišča in ne pozna akupunkture oziroma tisti, ki se spozna na akupunkturo in ne pozna moksibustije, ne more biti pravi zdravnik.
Kitajski zdravnik Chin Li Meng (1442)