Tjaši Artnik Knibbe
Dnevnik, Moje zdravje
16.01.2011
Tradicionalna kitajska medicina se je začela razvijati v zgodnejših obdbjih kitajske civilizacije.
Čeprav velja, da se je najprej razvila akupunktura in šele pozneje fitoterapija (zeliščarstvo), velja splošno mnenje, da so ljudje povsod po svetu najprej odkrili zdravilno delovanje hrane, zelišč in plodov, vendar prvi zapisi o zdravilstvu najprej omenjajo akupunkturo. Posebnost kitajske medicine je, da se neprekinjeno razvija že ves ta čas, saj na Kitajskem ni bilo nobenih večjih civilizacijskih prelomov, kot se je to zgodilo v Evropi ob koncu antike in v srednjem veku.
To je omogočalo, da se je znanje o kitajskih zdravilnih metodah (zeliščarstvo, akupunktura, medicinska masaža tuina, refleksoterapija, pravilno prehranjevanje, vadba idr.) ves ta čas ohranjalo, razvijalo, dopolnjevalo in tudi preverjalo njihovo delovanje. »Danes lahko rečem, da se na Kitajskem kitajska tradicionalna medicina dopolnjuje s klasično medicino, obstajajo šole in bolnišnice obeh vrst medicine, pogosto tudi pod eno streho. Torej, tako precej na splošno bi lahko rekla, da bi, če bi imela kakšno kronično bolezen, bolečino ali tegobo, na Kitajskem obiskala zdravnika tradicionalne medicine, ki bi poskušal ozdraviti vzroke mojih težav, kar je najpomembneje.
Pri akutnih boleznih, hudih poškodbah ali pri hudih infekcijah pa bi seveda poiskala pomoč zdravnika klasične medicine. Ugotavljam, da je pri nas na Kitajskem dejansko uveljavljena komplementarna medicina, kot temu vi radi rečete,« razkrije različno pojmovanje obeh medicin na Kitajskem Vu Lingling, diplomirana zdravnica tradicionalne kitajske medicine, ki prihaja iz Kitajske, iz Kunminga, glavnega mesta jugozahodne province Junan, mesta ‘večne pomladi’.
Zaupajte nam svojo zanimivo strokovno pot.
»Leta 1980 sem diplomirala kot ena prvih generacij, ki je začela študirati proti koncu kulturne revolucije. Strokovne izkušnje sem si najprej nabirala v bolnišnici tradicionalne kitajske medicine pokrajine Junan, vendar sem morala tam dobesedno na skrivaj izza hrbta izkušenih zdravnikov prepisovati recepte, saj niso hoteli predajati uporabnega znanja o TKM, ker se je po tradiciji ta poklic dedoval z očeta na sina.
Pozneje sem bila več let tudi osebna zdravnica za zaposlene v kitajskih predstavništvih v tujini (Pakistan, Burma). Nekaj let sem v Kunmingu vodila kliniko za tradicionalno in klasično medicino, največjo poklicno potrditev pa sem prejela kot hišna zdravnica v najstarejšem medicinskem centru in lekarni mesta Kunming. Tam me je zaradi uspešnosti mojih receptov za zeliščne pripravke mesečno obiskalo tudi do 500 pacientov.«
In kako to, da se nato odločite za Slovenijo?
»Zaradi prevelikega navala sem pravzaprav pobegnila v Slovenijo, kamor me je povabil Center za tradicionalno kitajsko medicino v Ljubljani. Glede na to, da rada potujem – s hčerko sva počez in povprek prepotovali vso Evropo – in da sem že delala v tujini, sem se odločila, da bi rada svoje strokovno znanje in izkušnje dala tudi Slovencem. Slovenija mi je všeč, ker je tako zelena, ker sta tu dober zrak in voda. Poleg tega je precej varna država in življenjski standard je visok. Pa tudi veliko tujih mest lahko od tu obiščem. Pri Slovencih mi je všeč, da ste topli in iskreni in odprti do tujcev. Prav tako ste zelo odprti do akupunkture; na Kitajskem se jih namreč veliko boji igel.«
Popeljite nas, prosim, v svet TKM-ja, ki velja za celosten in precej kompleksen sistem zdravljenja.
»Drži. TKM je zelo kompleksen celostni (holistični) sistem zdravstvenega varstva in zdravljenja, saj obravnava človeka kot nedeljivo celoto. Vse bolezni so po TKM po navadi posledica nepravilnega delovanja notranjih organov oziroma porušenega ravnovesja in zastoja v pretoku vitalne energije či. Ves organizem je medsebojno povezan, saj se notranji organi v določenem zaporedju med seboj stimulirajo, nadzirajo ali zavirajo. Vsak notranji organi je tudi povezan z določenim tkivom. Na primer: ledvice uravnavajo kosti.
Torej, kadar se bodo pokazale težave s kostmi ali sklepi, bo zdravnik TKM zdravil tudi ledvice. Prav tako so ledvice po TKM odgovorne za rast in razvoj, mesečni ciklus in reprodukcijo, za ušesa in lase, uravnavajo vodo v telesu idr. Kot vidite, imajo po TKM notranji organi poleg osnovne funkcije, ki jo upošteva zahodna medicina, to je, da filtrirajo kri, po kitajski medicine še kup drugih funkcij. Zaradi vseh teh povezav TKM uspešneje odpravlja vzroke veliko bolezni. Zaradi teh povezav lahko zdravnik TKM tudi s preiskovanjem zunanjih sprememb, na primer na očeh, ušesih, nosu, konstituciji telesa, barvi kože, jeziku, pulzu, mišicah itn., ugotavlja delovanje notranjih organov, postavi diagnozo in določi zdravljenje.
Katera področja zdravljenja vse pokriva?
»TKM pokriva naslednja področja: splošna medicina, kirurgija, pediatrija, ginekologija in ortopedija.«
Predstavite nam, prosim, osnovne značilnosti zdravljenja po TKM.
»Zdravnik TKM bo naredil podrobno obravnavo, nato pa določil diagnozo in terapijo. Najprej bo pacientu utipal pulz vzdolž obeh zapestij in tako ugotovil, kakšno je delovanje ledvic, jeter, vranice, pljuč in srca. Drugi dve pomembni diagnostični metodi TKM pa sta pregled jezika in pogovor. Prek sprememb na jeziku (rdeč, bel, obložen itn.) pa zdravnik prav tako dobi pomembne informacije glede stanja posameznih organov. Pogovor pa je poleg tega, da dobimo informacije o pacientu, tudi v psihološkem smislu zelo pomemben. Najpogostejše terapije so: zeliščna medicina oz. fitoterapija, akupunktura, tuina masaža in še nekatere, ki se jih uporabi odvisno od diagnoze.
Na splošno se uporablja akupunktura, da se prek vstavljanja iglic v določene točke vzdolž energijskih kanalov odpravlja blokade v pretoku teh kanalov in uravnava delovanje organov. Podoben učinek ima tudi masaža, vendar s pritiskanjem na te točke. Pri zeliščarstvu pa se podoben učinek doseže od znotraj – uravnava se delovanje organov z uživanjem zeliščnih pripravkov. Skupno vsem metodam je, da v telesu popravijo porušeno ravnotežje, zaradi katerega je nastala bolezen ali težava, ter tako le pomagajo telesu, da se sámo pozdravi. Cilj pa je odkriti in pozdraviti vzrok ter korenine težav, ne pa samo zakriti znakov.«
Kateri pa so tisti ključni dejavniki, ki po TKM vplivajo na razvoj bolezni?
»Ključni dejavniki za porušeno ravnovesje v telesu, ki je vzrok za nastanek bolezni, so lahko notranji in zunanji: vdor vetra, mraza, vlage, vročine, nepravilna prehrana, preveč čustev (veselja, žalosti, razmišljanja, strahu …), preveč ali premalo delovnih obremenitev oz stresa. Upoštevati pa je treba tudi dedne dejavnike.«
Razložite nam, prosim, princip jin in jang. Kako je povezan s TKM?
»Teorija jin jang izvira iz zgodnejših obdobij kitajske civilizacije in je služila kot razlaga o nastanku vesolja. Najprej je bilo vse eno, potem sta nastala dva, dve sili: jin in jang. Iz vzajemnega delovanja teh ‘sil’ pa se je porodilo vse, kar obstoja. V kitajski medicini se ta koncept tudi vseskozi uporablja. Zgornji, zunanji in zadnji del telesa so jang; spodnji, notranji in sprednji del oz. spodnji del pri živalih pa so jin. Polni notranji organi so jin, s tem da so potem jin organi, ki ležijo v zgornjem delu telesa jang, spodnji na jin, in še naprej, posamezni deli treh organov se tudi delijo na jin in jang del. Či je jang, kri pa jin in tako naprej.«
Kako se teorija čija navezuje na TKM?
»Či, kri in telesni sokovi so osnovne telesne substance, od teh je či najaktivnejša, večno gibajoča se substanca, a hkrati najbolj fina in nevidna substanca. V klasični kitajski filozofiji velja, da je osnovno stanje vesolja či , njegovo neskončno gibanje pa ustvarja vse stvari v vesolju, vključno z življenjem. Človekov či nastane po spočetju in se ga podeduje od ledvičnega čija staršev, zato se mu reče prirojeni či. Po rojstvu pa či dobivamo s hrano in z zrakom in temu se mu reče izvorni či«.
In kako je pravzaprav pomemben pri vsem skupaj nauk o petih elementih?
»Ta teorija je prav tako nastala v antični Kitajski. Ljudje so verjeli, da so les, ogenj, zemlja, kovina in voda nujno potrebni za življenje in delo in da so ključ za normalne spremembe v naravi: ljudje pijemo vodo in uporabljamo ogenj za kuhanje; kovino in les se uporablja za izdelavo orodja; zemlja pa nam zagotavlja rast vseh stvari. Tako razmišljanje je pripeljalo do te teorije o petih elementih, ki razlaga, da vse stvari na svetu izhajajo iz petih elementov. TKM klasificira tudi vse naravne pojave po petih kategorijah oz. elementih. Ta sistem razlikuje pet okusov, pet barv, pet smeri (tudi sredina), pet vrst čija, pet votlih in pet polnih notranjih organov, pet čutov in pet vrst tkiv, pet čustev, pet telesnih tekočin, pet vrst pulza v telesu itn.«
Danes zelo radi govorimo o stresu. Kako se ga loteva TKM?
»Svetujemo počitek, naravo, veselje in razvedrilo. Imate lepo morje in gore, opazujte jih. Kadar imate težave s partnerjem, poiščite prijatelja nasprotnega spola za pogovor, kajti prijatelj istega spola ima najbrž podobno mnenje kot vi. Pritiskate si lahko točko na komolcu, ki uravnava stres: globoko pritisnite na konec gube, ki se naredi na komolcu, če ga skrčite. Ta točka uravnava jetrni meridijan in mogoče vam stvari ne bodo šle več tako ‘na jetra’! Lizanje sladoleda tudi pomirja, vendar ne čokoladnega.«
Kakšen odnos ima TKM do duševnih bolezni?
»Psihološke in duševne težave je treba uravnavati podobno kot stres: poiskati razvedrilo, iti v naravo, pustiti za seboj tiste stvari, ki so nam povzročale trpljenje. Tudi tu velja načelo preventive: poiskati pomoč že pri manjših težavah, preden se razvijejo v večje. Pri kitajski medicini bi se pri takšnih težavah po navadi uravnavalo delovanje jeter, srca in ledvic: srce uravnava spanje in razmišljanje, jetra razpošiljajo kri in so odgovorna za čustva, kot je jeza oz. vznemirjanje, ledvice so tudi povezane z možgani po TKM.
Pri duševnih boleznih je tudi pomemben faktor dednosti in/ali pomanjkanje železa v možganih. Tudi na Kitajskem je vse več duševnih bolezni, saj so vedno večji stresi, nekateri nimajo niti za jesti, veliko jih ne zna uravnavati stresa. Pri hujših oblikah duševnih bolezni bi rekla, da je zahodna medicina uspešnejša.«
S katerega zornega kota se TKM loteva vprašanja porasta rakastih obolenj?
»Vsi imamo rakave celice, ki se lahko razvijejo v rakava obolenja ob nepravilnem načinu življenja, kar sodoben slog življenja je: nepravilna dieta in zastrupljena hrana, slab zrak, preveč stresa in obremenitev. Vse to vpliva na imunski sistem. Vendar to je razlaga zahodne medicine. Kitajska medicina pa razlaga, da se rak pojavi, ker ni pravilnega pretoka čija in krvi v telesu.
Poglejte srce, ki nikoli nima raka, saj je vedno v gibanju in je stalen pretok. Določena kitajska zeliščna zdravila pomagajo zmanjšati tveganje za raka in tudi uspešno zdravijo, predvsem raka na mehurju. Kitajska medicina predvsem krepi organizem in na splošno je to dobra metoda preventive proti raku kakor tudi pri okrevanju po bolezni. Treba je biti vedno veder.«
Svetuje TKM tudi kakšen poseben življenjski slog?
»Zdrav in urejen življenjski slog vključuje: telovadbo, uravnavanje stresa, ki ga ima vsak, jesti naravno pridelane stvari skladno z letnimi časi in se čim manj jeziti oziroma vznemirjati, saj sicer takoj nastane bolezen, ob enajstih zvečer hoditi spat, spati je treba vsaj 6 ur. Na splošno je treba slediti naravi: če ti paše spati, spi; če bi jedel, jej. Pomembne so beljakovine. Lahko se pije tudi alkohol, vendar zmerno, tako kot tudi vse druge stvari. Ne čakati, da se pojavi bolezen, treba je ukrepati že, ko je malo neugodja.«
S prihodom jeseni so se začeli tudi že prvi prehladi. TKM menda ločuje 17 različnih prehladov …
»Kitajska medicina res loči veliko vrst prehladov. Bom razložila štiri prehlade. Tip veter/mraz je, kadar smo zelo pogosto prehlajeni in nam teče iz nosa. Nastane zaradi slabšega delovanja čija. Lahko pijete čaj iz ingverja in z rjavim sladkorjem, vendar ne, če imate boleče grlo. Če ste pogosto prehlajeni med menstruacijo, gre za tip prehlada ‘slabše delovanje krvi’, tu je treba krepiti kri. Tip prehlada veter/vročina pa spremlja boleče grlo, kašelj, rumen izpljunek in glavobol. Potem je tu še prehlad zaradi vdora vlage, znaki so obložen jezik in težka glava.«
Na kakšen način se loti TKM-terapevt zdravljenja prehladov?
»Terapevt najprej ugotovi, za kateri tip prehlada gre, potem pa izbere ustrezno metodo zdravljenja, ki je za vsak prehlad drugačna. Da bi se v telesu vzpostavilo ravnovesje, ki je ob slabem imunskem sistemu porušeno, bi se lahko s terapijo akupunkture izboljšala cirkulacija krvi in čija ter se krepilo delovanje notranjih organov. Pomembno je, da se telo med prehladom čisti, saj se sicer prehlad podaljšuje. Ne sme se jesti nobenega mesa, mleka ali jajc. Treba je jesti lahko hrano, na primer zelenjavo in riž, in veliko piti.«
In za konec bi prosila za namig, kako naj se obranimo pred vso to množico različnih prehladov?
»Vedno je treba dobro uravnoteženo jesti in se krepiti s hrano. Prehlad nastane ravno zato, ker je telo šibko. Predlagam, da vsak dan pojeste eno trdo kuhano jajce in spijete 2 dl mleka (ne s kavo); tako dobi telo kakovostne beljakovine in kalcij nahrani kosti; posledično nastaja veliko rdečih in belih krvničk, kar pomaga, da je boljša cirkulacija krvi in čija po telesu. In eno jabolko vsak dan. Treba bi bilo tudi uživati pravilno prehrano po sistemu TKM, ki vključuje vseh 5 elementov: vsak obrok naj bi vključeval vseh pet okusov in pet barv. In pa seveda imeti kar se da urejen način življenja.«