Na Kitajskem se pri zdravljenju boleznih praviloma najprej poskusi s pravilnim prehranjevanjem. Z vnosom točno določenih živil se telesu pomaga ohraniti ali povrnitiravnovesju.
Pri sestavljanju diete lahko stranka upošteva letni čase v katerem se nahaja, klimatske značilnosti svoje regije, specifike bolezenskega stanja in svojo ‘konstitucijo’.
Kadar pri človeku na primer obstaja presežek nekega dejavnika v telesu (npr. vlage, vročine, mraza ipd.), terapevt svetuje takih uživanje živil, ki bodo pomagala vzpostaviti ravnovesje.
Na primer pri človeku, ki ima vročino ali ima bolj ‘vročo konstitucijo’, torej hrano, ki hladi. Poleg uravnotežene prehrane je pomembno ohranjanje pravega ravnotežja med počitkom in aktivnostjo, ne smemo pa pozabiti tudi na izbiro pravih živil glede na letni čas in druge okoliščine.
Pri preventivnemu prehranjevanju se na primer poleti priporoča uživanje yin (hladne) hrane, saj je poletje yang letni čas. V zimskem času pa naj bi se za nevtraliziranje yin temperatur jedla bolj yang živila. Bolezni z yin simptomi se zdravijo z yang živili, yang simptomi pa se zdravijo z yin živili.