Med ženskami na Kitajskem – najsi prisegajo na zahodno ali kitajsko medicino – velja, da je treba telo oziroma maternico pripravljati in krepiti vnaprej, in sicer do dvanajst mesecev pred zanositvijo. Tako kot vsak dober vrtnar ve, da je treba s pripravo prsti za vrt začeti že mesece pred setvijo, če želi, da bo pridelek obilen. Kitajske ženske in tudi moški že leto dni pred načrtovano zanositvijo opustijo pitje alkohola in kajenje ter uživajo kakovostnejšo hrano kot sicer, pomagajo pa si tudi z zelišči.
To počnejo zato, ker želijo okrepiti ledvično esenco, iz katere nastane otrokova energijska in fiziološka zasnova. Ledvična esenca je nekakšna energijska DNK, ki vse življenje določa razvoj, mentalne sposobnosti, delovanje organov in moč imunskega sistema.
Pri kitajskih ženskah je to védenje kulturno pogojeno, ženskam iz zahodnih držav pa je to težje dopovedati, saj se jih veliko oglasi pri zdravniku tradicionalne kitajske medicine šele takrat, ko jim dalj časa ni uspelo zanositi oziroma želijo čim prej zanositi, ker se približujejo štiridesetemu letu starosti. Zdravnik po izčrpnem pogovoru s pacientko ali parom največkrat predlaga sočasno akupunkturno in zeliščno terapijo.
Terapija je individualna, prilagojena vzroku neplodnosti. Tradicionalna kitajska medicina (TKM) dosega zelo dobre rezultate pri zdravljenju pojasnjene in nepojasnjene neplodnost pri ženskah in moških, pa tudi pri zdravljenju težav z vnovično zanositvijo. V prvi vrsti je treba odkriti vzorec neravnovesja v telesu in mu ponuditi podporo.
Ker gre pri TKM za celostno zdravljenje oziroma uravnavanje telesnih ali čustvenih neravnovesij, morajo veliko odgovornost sprejeti tudi pacienti, saj dobijo “domačo nalogo”: prilagoditev prehrane in življenjskega sloga ter uvedbo telesne vadbe ali relaksacijskih tehnik, če je to potrebno.
Akupunktura za ženske in moške težave
Statistika je pokazala, da je pri ženskah akupunktura zelo koristna pri funkcionalnih težavah, zaradi katerih je potreben postopek umetne oploditve (IVF). Akupunktura ni učinkovita pri zdravljenju strukturnih nepravilnosti, kot so neprehodni jajcevodi. Do večje plodnosti pomaga tako, da poveča pretok krvi v spolnih organih, predvsem pa izboljša hormonsko ravnovesje.
To se odraža v boljši kakovosti jajčec, odebelitvi maternične sluznice (endometrija), zmanjšanju stresa, vse to pa poveča verjetnost, da bo prišlo do spočetja in donositve. Na Zahodu se je terapija z akupunkturo pojavila ravno ob pravem času, kot nekakšna rešilna bilka, saj se zdravljenje moške neplodnosti s farmacevtskimi zdravili ni izkazalo kot zelo uspešno. Akupunktura prispeva k uravnovešanju hormonskih ravni in povečanju energije ledvic, to pa pri moških poveča kakovost in vitalnost semenčic.
Težave z vnovično zanositvijo
Nekatere ženske imajo težave z vnovično zanositvijo. To pomeni, da so že rodile, po nosečnosti in rojstvu otroka pa so nastopile težave. Vzrok se največkrat skriva v tem, da je telo po nosečnosti in porodu šibko – ženska si ni vzela dovolj časa za počitek in obnovo. V kitajski kulturi je v veljavi poseben postopek.
Prvi mesec po porodu mora ženska delati samo troje: jesti, spati in dojiti. Četudi se po porodu počuti odlično, mesec dni ne gre zdoma, kuhajo in pospravljajo pa drugi, zaradi česar je ne čakajo nobeni napori, ki bi jo izčrpali.
Posledice tovrstne izčrpanosti se lahko pokažejo šele veliko let pozneje, v obliki oslabljenega delovanja ledvic: bolečine v križu in kolenih, išias, utrujenost, zvenenje ali šumenje v ušesih, pogosto uriniranje ponoči, pa tudi drugi simptomi. Pozitivna plat enomesečnega počitka je tudi v tem, da se v tem obdobju zdravijo tudi težave izpred nosečnosti: če se po porodu prav nič ne naprezamo, se telo obnovi, druge težave pa pozdravijo.
Vzrok za težave z vnovično zanositvijo se lahko skriva tudi v zapletih ali posegih, kot so splav, preveč zaporednih nosečnosti v prekratkem času, visoka starost … TKM jih lahko omili ali celo odpravi, vendar do čudežev ne more priti, če je ledvična esenca izčrpana. Ko nastopijo prvi simptomi ali težave, ne gre dolgo odlašati z zdravljenjem.
Nepojasnjena ali pojasnjena neplodnost
Za nepojasnjeno neplodnost gre, če paru v letu dni poskušanja ne uspe zanositi, laboratorijski testi pa ne kažejo, da bi bilo kaj narobe. Čeprav zahodna medicina ne zazna ničesar, TKM s sistemom celostne diagnostike pogosto ugotovi znake ali simptome, ki bi lahko pojasnili neplodnost (šibke menstruacije, zatekanje prsi in čustveno neravnovesje pred menstruacijo, bolečine med menstruacijo, strdki v menstrualni krvi, močne krvavitve, povečan izcedek iz nožnice …).
Pri pojasnjeni ženski neplodnosti ginekolog diagnosticira težave, kot so: endometrioza, hormonsko neravnovesje, policistični jajčniki, miomi na maternici, neprehodni jajcevodi, nezmožnost ovulacije.
Pri moških je najpogostejši vzrok majhno število ali slaba kakovost semenčic. Diagnoza zahodnega zdravnika lahko pomaga zdravniku TKM kot dodatna informacija. Poleg diagnostičnih testov v zahodni medicini navadno sledi hormonska terapija, operacija ali postopek z umetno oploditvijo. Z operacijo pri ženskah odstranijo izrastke in pregrade na rodilih ali pa brazgotine na maternici, s čimer se odpre možnost za razvoj nove endometrične plasti.
V takih primerih in pri umetni oploditvi je namen TKM podpora celotnemu organizmu ter okrepitev endometrija in zarodka, s čimer se dokazano povečajo možnosti za uspešno zanositev in donositev. V ta namen sta akupunktura in zeliščna terapija dovoljeni tudi med nosečnostjo, sicer pa se na Kitajskem med nosečnostjo raje vzdržijo zelišč, saj bi utegnila vplivati na zarodkovo izvorno energijo či. Pomembno je, da oseba najde kvalificiranega zdravnika TKM, saj obstajajo tudi akupunkturne točke, ki lahko spodbudijo krčenje maternice ali prezgodnji porod.
Poskrbite za ustrezno jin energijo
Po TKM neplodnost povzroči stanje šibke energije jin. Jin skrbi za razvoj zarodka, njena šibkost pa povzroči presežek energije jang. TKM pomaga pri uravnovešanju pretoka energije, kajti zdravje je odvisno prav od ustreznega pretoka energije či, torej jina in janga.
Druga naloga TKM je nadzor nad telesnimi tekočinami, kot je kri. Po TKM srce in ledvice vladajo procesom, ki so potrebni za plodnost pri ženskah. Srce “uravnava” kri, saj deluje kot sestavni del nastajanja in kroženja krvi, s čimer hrani tudi endometrij in zarodek.
Zanimiv je poudarek na znojenju. Znoj velja za “tekočino srca”, zato je treba paziti, da se ne znojimo preveč, če je kri že šibka; z znojenjem utegnemo dodatno oslabiti kri in porušiti ravnovesje srčnega čija, s tem pa oslabiti delovanje srca. Nastopijo lahko tudi slabokrvnost, aritmija, nespečnost … Tudi vezi in kite so odvisne od količine “jetrne krvi”.
Jetra po TKM uravnavajo to tkivo – krvi mora biti dovolj, da je telo nahranjeno, da se obnavlja in pravilno deluje. Preveliki napori in pretirano intenzivna aerobna telesna dejavnost so neizprosni do sklepov, vezi in kit. To povzroči šibkost delovanja jeter, saj za potrebe obnove sklepi potrebujejo večje količine krvi, to pa lahko sčasoma iztroši jetrno energijo.
Jetra pa so zelo pomemben organ, ko gre za plodnost žensk, saj po TKM skladiščijo in hranijo kri, zlasti med spanjem. Zato je treba poskrbeti za dovolj počitka, predvsem med enajsto in eno uro ponoči. Del te krvi gre v maternico, za potrebe tvorjenja endometrija, da sploh lahko pride do nosečnosti ali menstruacije.
Pri šibkih, nerednih menstruacijah, pri izostajanju menstruacij in neplodnosti se v TKM diagnoza pogosto glasi “šibka jetrna kri”. S čezmerno in pretirano intenzivno telesno vadbo ter z znojenjem porabljamo dragoceno notranjo energijo, ki jo je težko nadomestiti, s tem pa lahko slabo vplivamo na plodnost. TKM za lajšanje stresa priporoča meditacijo, qigong, tai chi in jogo, za pospešitev krvnega pretoka in krepitev imunskega sistema pa nezahtevno aerobno vadbo.
Maša Maruša Cvelbar
Viva
September 2014
Članek si lahko v celoti preberete tudi tukaj: http://www.viva.si/Alternativna-in-naravna-pomo%C4%8D/12149/Zanositev-po-kitajsko-%C5%A0tru%C4%8Dka-v-pe%C4%8Dici