Tudi pet elementov ali teorija petih faz temelji na pojmu harmonije in ravnotežja. Pet elementov – les, ogenj, kovina, zemlja in voda – je v naravi med seboj tesno povezanih in tvorijo stabilno celoto.
Ta celota je dinamičen ravnotežni sistem s točno organizirano dinamiko medsebojnih odnosov. Elementi se med seboj proizvajajo in stimulirajo, obenem pa tudi nadzirajo in zavirajo. Gibanje in spremembe petih elementov oblikujejo in ustvarjajo vse pojavne stvari vedno v celoti, saj noben posamezni element nikoli ne manjka.
Vsakemu od petih elementov ustreza po konceptu tradicionalne kitajske medicine določen notranji organ. Delovanje notranjih organov v nekem smislu ustreza lastnostim posameznega elementa:
JETRA se rada razširjajo in povečujejo, izločajo in odvajajo, medtem ko je za les značilno, da raste, se razveja, po njem tečejo sokovi, zato jetra ustrezajo elementu LESA.
SRCE (njegov yang princip) ogreva organizem, ogenj je po naravi vroč, zato srce pripada elementu OGNJA.
VRANICA je izvor qi-ja in krvi, zemlja je izvor nastajanja in prehranjevanja vseh živih bitij, zato vranica pripada elementu ZEMLJE.
PLJUČA opravljajo razprševanje in pošiljanje navzdol, kar enačijo s kovino (staljena kovina steče navzdol in če pade v vodo, jo upari), zato pljuča ustrezajo elementu KOVINE.
LEDVICE upravljajo vodo, skladiščijo esencialne substance, v vodi se snovi raztapljajo in ohranijo, tako ledvice pripadajo elementu VODE.