Akupunktura je ena od mnogih metod tradicionalne kitajske medicine, ki se na Kitajskem uporablja že več tisoč let za zdravljenje bolezni in lajšanje bolečin. Temelji na načelu telesne energije qi, ki potuje po nevidnih kanalih, t. i. meridianih. Na telesu obstaja štirinajst glavnih kanalov in številne manjši kanali (kolaterale), ki povezujejo površje telesa z različnimi notranjimi organi.
Skupaj je 365 točk. Akupunkturne točke so postopoma odkrili potem, ko so ugotovili, da v telesu nastanejo tipične reakcije, če se pritisne na določeno točko.
Akupunkturist vstavi kot las tanke tanke sterilne igle na določene točke po telesu, ker jih pusti od 15 do 30 minut. Stimulacija teh točk izboljša pretok krvi in qija (energije) v telesu, odpravi blokade v pretoku, poleg tega pa vpliva na uravnavanje delovanja telesnih funkcij in organov. Akupunktura lahko sproži tudi nastajanje naravnih blažilnikov bolečine v telesu – endorfinov (morfiju podobna snov, ki ga telo proizvaja samo). Akupunktura se ponekod uspešno uporablja kot anestezija pri posegih in operacijah. Magneti, blag električni tok, ročni pritisk ali celo nizkofrekvenčni laserji lahko prav tako stimulirajo te točke, pri čemer je učinek podoben kakor pri akupunkturi.
Včasih je zahodni svet akupunkturo zaradi pomanjkanja informacij dojemal kot nekaj nenavadnega in bolečega, medtem ko danes akupunktura in TKM vedno bolj dobivajo sloves varnih, zanesljivih in učinkovitih zdravstvenih metod, ki na neboleč način pomagajo odpravljati mnoge bolezni milijonom ljudi po vsem svetu. Akupunktura je zelo uveljavljena v ZDA, Avstraliji, EU in seveda Aziji.
Kam vstavljamo iglice?
Iglice se nežno in neboleče vstavi v tako imenovane akupunkturne ali akupresurne točke, ki jih skrbno izbere izkušen terapevt. Te igle je komaj čutiti, vstavijo se na varna in neboleča mesta. Zaželjeno in normalno je, da pacient na mestu vboda občuti rahlo gomazenje ali rahel električni tok – to naznanuje ‘prihod qija’ in povečuje terapevtski efekt akupunkture.
Katera stanja lahko zdravimo z akupunkturo?
Uspešnost akupunkture je odvisna od terapevta in pacienta, kako se bo njegovo telo odzvalo na terapijo. Akupunktura se uporablja za vrsto težav, Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) pa je pripravila dolg seznam bolezenskih stanj, na katera TKM preverjeno ugodno vpliva.
Ta seznam med drugim vključuje: astmo, bronhitis, sinusitis, migrene, slabost, prebavne motnje, zaprtje, sindrom razdražljivega črevesja, visok krvni tlak, debelost, sladkorno bolezen, bolečine v vratu, ramah, hrbtu in kolenih, artritis (osteoartritis in revmatoidni artritis), natege in zvine ter ostale poškodbe mehkih tkiv, PMS, neredne in boleče menstruacije, težave v menopavzi, zastajanje tekočine, kožne bolezni in nevrološke motnje kot so parkinsonova bolezen, alzheimerjeva bolezen, demenca, nespečnost in vrsto kardiovaskularnih obolenj kot je tudi kap. Akupunktura se uporablja tudi pri zasvojenostih s tobakom, alkoholom in ostalimi substancami.
Kako akupunktura deluje?
Obstaja mnogo razlag in teorij, zakaj ima akupunktura pozitiven učinek. Akupunktura dokazano dviguje ravni določenih hormonov, prostaglandinov, belih krvničk, gama globulinov in protiteles. Poleg tega deluje protibolečinsko in spodbuja nastajanje snovi za dobro počutje – endorfine (t. i. endorfinska teorija). To so naravno proizvedeni telesni opiati, nekateri kar 200-krat močnejši od morfija.
Druge sodobne teorije trdijo, da vpliva akupunktura na centralni živčni sistem, kardiovaskularni sistem idr. Kljub temu da mnoge teorije temeljijo na raziskavah, ni preprostih in jasnih odgovorov glede delovanja, saj je energija qi neizmerljiva in nevidna substanca, ki se pretaka po telesu po jasno opredeljenih energijskih kanalih ter tako spodbuja zdravje in preprečuje bolezni.
Je akupunktura varna?
Akupunktura je povsod po svetu sprejeta kot varna in zanesljiva oblika zdravljenja. Pacient naj se prepriča, ali ima njegov terapevt oziroma zdravnik ustrezno izobrazbo iz TKM in ali je član poklicnega združenje. Tradicionalna kitajska medicina je tako kot zahodna medicina splošno uveljavljen medicinski sistem, za uspešno zdravljenje je potrebna ustrezna diploma in veliko klinične prakse (v EU je za izvajanje TKM uveljavljen minimalni triletni študijski program akupunkture oziroma triletni študij herbalne medicine; na Kitajskem, v ZDA in drugod je uveljavljen redni petletni univerzitetni študij TKM in dodatne specializacije).
Ali so igle sterilne?
Vse igle so sterilne in za enkratno uporabo, podvržene so strogemu nadzoru kakovosti. Po uporabi se jih odvrže med posebne medicinske odpadke.
Ali akupunktura boli?
Kot las fine tanke iglice imajo zelo ošiljeno konico, zato se vboda skoraj nič ne čuti. Lahko bi primerjali s pikom komarja, vendar brez zoprnih stranskih učinkov. Igla se popolnoma razlikujejo od klasičnih igel, ki se jih uporablja v sodobni medicini. Previdno vstavljanje akupunkturnih iglic ne poškoduje podkožnih struktur, z mikroskopskim pregledom je bilo ugotovljeno, da akupunkturne iglice nežno odrinejo živčne končiče in žilice. Akupunktura nudi nebolečo in pogosto celo prijetno izkušnjo. Pacienti, ki se pred posegom sprostijo, navadno sploh ne čutijo vstavitve iglic.