Nika Vistoropski
Ona
april, 2014
Dr. Tan Baohua, zdravnica tradicionalne kitajske medicine
Uživajte jin hrano
Dr. Tan Baohua je zdravnica tradicionalne kitajske medicine in ima 30 let kliničnih izkušenj z akupunkturo. Trenutno dela v Centru TKM v ljubljanski Šiški, kjer vsaki osebi, ki k njej pride z zdravstvenimi težavami, predlaga hrano, ki bo pomagala v telesu vzpostaviti ravnotežje. »Če je nečesa premalo, dodajamo, kadar je nečesa preveč, odvzemamo. Telo se bo nato samo pozdravilo,« pravi.
Zahodna medicina jemlje težave, povezane z menopavzo, zelo resno. Kako je s tradicionalno kitajsko medicino?
Menopavzo prav tako šteje za zelo pomembno življenjsko prelomnico, ki jo doživijo tudi moški, vendar približno šest ali sedem let kasneje od žensk in brez ginekoloških simptomov. Najznačilnejši sindrom, ki se pogosto pojavi na prehodu v starost (in je skupen obema spoloma), je oslabljen jin aspekt telesa. Jin je vlažnost, hladnost v telesu, tudi kri mu pripada. Šibek jin ne zmore uravnavati svojega nasprotja, janga, zato se ta »razplamti«, pojavijo se znaki vročine, kot so nočno potenje, žeja in rdeč, oluščen in razbrazdan jezik.
Kitajke (in ženske v vzhodni Aziji na splošno) imamo v povprečju veliko manj težav s klimakterijem, saj zaradi pravilnega življenjskega sloga dlje ohranimo vitalnost, mladosten videz, celo menopavza je zamaknjena za pet do sedem let. V naši tradiciji in kulturi je znano, da je treba že v plodni dobi z ustrezno prehrano, zelišči, terapijami in življenjskim slogom skrbeti za ledvično energijo.
Ta začne pri ženskah upadati okoli 49. leta in določene navade to še pospešijo, čemur sledi prezgodnje staranje. Poleg tega se ženske med 45. in 55. letom spoprijemamo še z drugimi spremembami: otroci zapuščajo naš dom, lahko se pojavi osamljenost, bliža se upokojitev in z njo občutek, da se staramo, ter hkrati strah, da nismo naredili nič pametnega v življenju.
Ali opažate razlike med Slovenkami in Kitajkami v menopavzi?
V Sloveniji se skoraj vsaka ženska na pragu starosti sreča s simptomi. Redke imajo to srečo, da so skoraj neopazni, in preidejo to obdobje brez večjih težav. Kot mi je po statističnih podatkih znano, jih ima na Zahodu kar 65–75 odstotkov močne simptome. Zahodna medicina pri zdravljenju menopavze uporablja hormonsko terapijo, ki jih zmanjša ali izniči, vendar lahko taka terapija pušča kratkotrajne pa tudi dolgotrajno resne posledice v telesu.
Kako pa pomaga kitajska medicina?
Celoten življenjski cikel vidi kot pot, ki je sestavljena iz posameznih obdobij. Pravimo, da pri ženskah poteka razvoj po sedemletnih ciklih: rast stalnih zob je pri dekletih okoli sedmega leta, prva menstruacija pri trinajstih ali štirinajstih, pripravljenost ženske na materinstvo okoli polnoletnosti. Sledi obdobje, ko je ženska na vrhuncu – kosti in mišice so močne, lasje bleščeči, obraz sijoč in tako naprej. Vse to je povezano s stanjem njene ledvične energije či, ki začne po sedmih ciklusih, torej okoli 49. leta, upadati in pešati.
Stranski učinki so staranje, suha in povešena koža, upadlost obraza, sivenje in redčenje las, slabši spomin, krhke kosti in menopavza. Če med plodno dobo nismo dobro skrbeli zase, bo vse skupaj bolj drastično. Kitajke so na ta obdobja in spremembe bolje pripravljene, saj prej uravnotežijo prehrano, delovne obveznosti, počitek, spolnost. Če obstaja harmonija vseh teh komponent, je telo v ravnotežju in spremembe ne povzročajo večjih posledic.
Kako ste sami doživljali prehod v menopavzo? Zdaj ste stari 56 let.
Že dolga leta živim po sistemu tradicionalne kitajske medicine. Pozorna sem na uravnoteženo prehrano, izvajam preventivne terapije in skrbim za primerno sorazmerje počitka in aktivnosti. In res, moji pacienti v Sloveniji se čudijo in me hvalijo, da ne kažem svojih let! Predlagam več sprostitve, vendar ne v obliki alkohola. Več lažjih športnih aktivnosti, saj pretirano potenje in dodatni miselni napori v službi oslabijo kri in srce, kar po kitajski medicini lahko pripelje tudi do aritmije, palpitacij, nespečnosti ter slabšega spomina in koncentracije. Tudi hrana naj bo lažja.
Omenjate pravilno prehrano. Katera je primerna?
Ženske naj bi pred menopavzo in v njej uživale več hrane z jin lastnostmi in manj jang hrane. Da bo bolj razumljivo; živila, ki krepijo jin, so lubenica, banana, grenivka, limona, limeta, melona, kumara, raki, morske in sladkovodne školjke, zelena solata, jogurt, proso, ječmen, pšenica, ajda, gobe, poprova meta, brokoli, endivija, špinača, hruška, kivi, jabolka, jagode, pomaranče, mandarine, mango, avokado, račja jajca, kunčje meso, žabe, sezamovo olje, sojina omaka, zeleni čaj … Jin hrana tudi hladi, zato morajo osebe, ki jih veliko zebe, paziti, da z njo ne vnesejo dodatnega mraza v telo.
Pred menopavzo in v njej se je zelo pametno izogibati kajenju, pitju alkoholnih pijač in kave, ki so poživila in spadajo k zelo močni jang hrani. Kavo nadomestite z zelenim čajem, vendar ne, če ste pretirano zmrzljivi. Zelo pomembno za preventivo je tudi prehranjevanje glede na letne čase. Pozimi jemo več jang hrane, ki nas greje, poleti pa se hladimo s kumarami!
V vsaki kitajski družini vemo, kako jesti med različnimi prehladi. Če smo se prehladili zaradi vdora mraza, vlage ali vetra v telo, ni dobro jesti banan, saj hladijo in povzročajo dodatno sluz v telesu. Nasprotno, če imamo vnetni prehlad z vročino, bolečim grlom in zelenim ali rumenim smrkljem, ne bomo telesa dodatno pogrevali s kavo, čokolado, čilijem in drugimi živili, ki imajo jang lastnosti oziroma grejejo. Hrana se razlikuje tudi glede na to, ali je ženska oziroma dekle pred menstruacijo, med njo ali ravno po njej. Po menstruaciji pravimo, da je kri šibka, zato jo krepimo, na primer jemo jetrca ali določena zelišča za kri.
Ali obstaja še kaj v kitajski medicini, kar nam pomaga laže prebroditi prehod v meno?
Izvajanje moksibustije (ogrevanje določenih točk in delov telesa, na primer sklepov, s tlečo cigaro kitajskega pelina) bi bilo zelo priporočljivo. Pomaga izboljšati prekrvitev in pretok energije po meridianih, z njo pa odlično odpravimo tudi boleče menstruacije, ki so posledica sedenja na hladnih tleh ali pogostega uživanja hladne in surove hrane. Je zelo zanimiva in preprosta zdravilna ali preventivna metoda, ki jo lahko skoraj vsak izvaja sam. Učinkuje tako, da toplota prodira skozi kožo in sprošča tkivo, učinek pa je podoben zdravljenju z akupunkturo, saj stimuliramo energijske točke, ki delujejo na organe.
Dr. Tan Baohua: Kitajke skoraj ne poznajo težav in simptomov menopavze, doživi jih le okoli deset odstotkov.