Natalija Mljač
Na zdravje
05.07.2014
Po deževni in hladni pomladi nas je narava končno razveselila z jasnim nebom in sončnimi žarki. Zima s svojimi nevšečnostmi je še daleč, zato večina o njih ne razmišlja. A po tradicionalni kitajski medicini je prav poletje najugodnejši čas za preprečevanje zimskih bolezni, ki nastanejo zaradi pomanjkanja tople energije yang in presežka mraza v telesu. Letos so za to najbolj primerni 13. in 23. julij ter 22. avgust.
Na Kitajskem je zdravljenje zimskih bolezni v poletnem času že stoletja zelo priljubljeno, saj jih popolnoma odpravi ali vsaj občutno omili, pripoveduje Maša Maruša Cvelbar, vodja Centra za tradicionalno kitajsko medicino v Ljubljani. Človek in narava sta neločljivo povezana, vsaka sprememba, še posebno menjava letnega časa, vpliva na delovanje človeškega telesa. »Tudi gibanje krvi in vitalne energije je v vsakem letnem času drugačno. Kitajski zdravniki so že pred tisočletji z opazovanjem narave in človeškega telesa ugotovili, da se v spomladanskem in poletnem času prebuja in dviga energija yang (moška, topla, sončna energija), medtem ko je za jesen in zimo značilen porast energije yin (ženska, hladna, pasivna).
Pozimi nas hitro začne zebsti, bolijo nas sklepi in kosti, cirkulacija krvi se poleni, telo je dovzetnejše za okužbe. Prevladuje energija yin, zato se telo ne more uspešno braniti pred vdorom hlada in vlage. Zaradi tega nastane, izbruhne ali se poslabša določena bolezen, ki se je v času prevlade energije yang, torej spomladi in poleti, potuhnila ali zakrila. Iz tega sledi, da je treba vse kronične zimske bolezni, ki so posledica oslabele energije yang, zdraviti poleti, saj jo takrat še dodatno okrepimo in tako poskrbimo, da se v zimskem času telo lažje zdravi samo.«
Sogovornica pravi, da največji učinek dosežemo med tremi najtoplejšimi poletnimi dnevi, ko je energije yang v izobilju in jo telo sprejema lažje in bolje kot druge dni. »Učinek zdravljenja je takrat desetkrat večji kot sicer. Tako se pripravimo na zimo, hkrati pa vzpostavimo harmonično ravnovesje celotnega organizma. Najbolj učinkovito je, če ga ponovimo tri poletja zapored. Opisanega zdravljenja ne priporočamo vročemu tipu ljudi (rdeč obraz, vroče okončine, rdeč jezik, suho blato, hiter utrip, želja po hladnih napitkih) in tistim, ki imajo zelo visok krvni tlak.«
Odlična preventiva
S to zanimivo metodo lahko torej preprečimo ali omilimo mnoge nadloge, značilne zlasti za zimski čas (npr. ob-čutljivost za mraz, mrzle roke in noge, kronična driska), še posebno pa je učinkovita pri kroničnem prehladu, astmi, bronhitisu, kašlju, sinusitisu, bolečinah v sklepih in kosteh, težavah s kožo – recimo alergijah, nevrodermitisu, luskavici, zvonjenju v ušesih, artritisu, revmatizmu, lahko pa pomaga tudi pri bolečih menstruacijah ali bolečinah v križu, našteva Cvelbarjeva. »Te težave imamo takrat, ko je vranična, ledvična ali pljučna energija yang oslabela oziroma imamo v telesu preveč mraza in vlage.
Zdravnik tradicionalne kitajske medicine po pregledu postavi diagnozo, nato pa glede na tip konstitucije predlaga vrsto terapije (moksibustija, zeliščni pripravki, nalepke z zmletimi zelišči, masaža z ventuzami – vakuumskimi kozarci, akupunktura) in svetuje glede prehrane. Med devetimi za ta namen najbolj primernimi zelišči in plodovi so nam najbolj znani goba Ganoderma lucidum, suh liči in jagode goji.
Posušeno listje divjega pelina (zvitemu v cigaro pravijo moksa) uporabljajo za moksibustijo; s tlečo mokso se terapevt (po navodilih pa lahko tudi sami ali kdo od bližnjih) približa akupunkturnim točkam, jih tako ogreva približno 15 minut, iz meridianov in tkiv odpravi hlad in vlago ter izboljša pretok vitalne energije in krvi. Na akupunkturne točke lahko nalepimo zmleta zelišča, vendar zaradi morebitnih alergij in drugih reakcij (so ostrega okusa in topla po delovanju) to ni primerno za vse.
»Poleti je presnova hitrejša, zato je treba telesu zagotoviti dovolj energijskih zalog. Čeprav je zelo vroče, ljudje z oslabelo energijo yang v teh mesecih ne bi smeli uživati preveč mrzle hrane in pijače oziroma tiste, ki hladi (npr. sladoled, zeleni čaj, kumare). Piti bi morali počasi in tekočino zadržati v ustih, preden jo pogoltnejo.«
Pikantno in vroče
Poleti, zlasti v treh najtoplejših dneh (po luninem koledarju so ti letos 13. in 23. 7. ter 22. 8., je povedal Wang Zili, zdravnik TKM iz Centra TKM), naj bi vsi, ki jim primanjkuje energije yang, uživali hrano, ki greje. To so ostre in pikantne začimbe (npr. ingver, poper, čili, česen, cimet), živila, ki so topla po delovanju (npr. goveje, ovčje, kozje meso, mesne juhe, juha z rjavo morsko algo konbu (če ne uživamo mesa)), sveža zelenjava (npr. por, paprika, koromač) in sadje (zlasti češnje, marelice, breskve), pravi Maša Maruša Cvelbar.