Polaganje ventuz ali steklenih kozarčkov je enostavna in učinkovita terapija, ki izhaja iz mnogih delov sveta, tudi iz Kitajske. Kozarčke terapevt vakumsko prisesa na hrbet, roke, noge ali sklepe. Glavni učinek je zmanjševanje bolečin in izboljšanje cirkulacije v prizadetem delu.
Poleg tega se na Kitajskem uporabljajo tudi za odvajanje vlage in mraza iz tkiv (npr. pri revmi) ter zmanjševanje oteklin in bolečin pri zvinih in poškodbah. Ventuze zelo dobro pomagajo tudi pri okrevanju po športnih poškodbah.
Terapevt namesti steklene ventuze tako, da v kozarec najprej vnese topel zrak ter ga takoj zatem položi na kožo. Topel zrak porabi ves kisik v kozarcu, zato se prisesa na kožo.
Ventuze lahko prisesamo na kožo in jih pustimo delovati nekaj približno 15 minut, ali pa jih premikamo po naoljenem hrbtu (masaža z ventuzami. Med prvo in drugo terapijo z ventuzami je običajno 3 do 6 dni premora.
Zdravljenje z ventuzami je prijetno. Po zdravljenju lahko na koži ostanejo odtisi, ki po nekaj dneh izginejo. Barva in jakost odtisov terapevtu pove, vzrok težave v prizadetem delu telesa (močno obarvani krogi pomenijo, da je bilo v tkivu preveč mraza, vlage idr.).
Kdaj ventuze niso primerne?
Ventuze se ne sme uporabiti pri krvavitvah, pri močni izčrpanosti, svežih poškodbah, brazgotinah, tumorjih, slabi prožnosti kože, težavah z limfnim sistemom in krčnih žilah.
Prav tako ne mestih, kjer je koža prizadeta ali ranjena, na trebuhu, na občutljivih delih telesa ali pri nosečnicah.