Polaganje ventuz je zelo enostavna a učinkovita vrsta terapija, ki seuporablja vzporedno z akupunkturo. Gre za zdravljenje z vakuumom ali vlekom, kjer se s pomočjo toplote kozarčke vakuumsko ‘prilepi’ na strankino kožo, najpogosteje na hrbet in ramenski obroč.
Glavni učinek vakuuma je: ogrevanje tkiv in izboljševanje cirkulacije, odvajanje vlage in mraza iz tkiv (revma) ter zmanjševanje oteklin in bolečin pri zvinih.
Ventuze lajšajo bolečine, na primer pri zvinih se s pomočjo ventuz zmanjša edem oziroma zastajanje krvi v prizadetem sklepu. Kozarci tudi odlično odvajajo veter in vlago iz telesa, ki najbolj prizadeneta sistema pljuča in prebavil (respiratorna obolenja in astma ali bolečine v želodcu, bruhanje in diareja) in povzročita bolečine v križu, ramenih in nogah.
Na Kitajskem se je ta terapija uporabljala že od 3000 pred našim štetjem, imenovali so jo ‘metoda roga’ – takrat so s pomočjo roga in vakuma, ki je v njem nastal, so iz ran odstranjevali gnoj. V zahodni fizioterapevtski svet pa so ventuze prišle iz Kitajske preko Rusije in se redno uporabljajo pri športnih poškodbah.
Vrste ventuz
Obstaja več vrst ventuz, danes sta najbolj v uporabi dve vrsti: steklene ali plastične ventuze. Steklene se namesti tako, da zdravnik ali terapevt v kozarec vnese topel zrak ter takoj zatem kozarec položi na kožo: topel zrak porabi kisik v kozarcu, v njem se ustvari podtlak, ki sproži boljšo cirkulacijo v tkivu. Pri drugi vrsti ventuz gre za enak princip, z razliko, da se zrak iz kozarca izsesa s pomočjo pištolice (glej sliko).
Ventuze so lahko različnih oblik in velikosti, okrogle ali v obliki s premerom od 1 do 3 cm. Skozi zgodovino pa so uporabljali različne materiale: rogove, keramiko, bambus, bron.
Kako poteka tretma z ventuzami?
Uporabimo lahko plastične ali steklene kozarčke. Plačstičnih ročno izsesamo zrak iz njih, da se prilepijo. Pri steklenih pa vato, pomočeno v alkohol, prižgemo in z njo hitro odstranimo zrak iz kozarca ter ventuzo takoj pristavimo na kožo, da se prilepi. Ventuza ni vroča.
Obstaja tudi več različnih metod izvajanja, predvsem pa se uporablja naslednje 3 metode:
- Ventuzo prisesamo na kožo in jo takoj odstranimo in nato znova prisesamo in odstranimo.
- Ventuzo prisesamo na hrbet in z njo vlečemo gor in dol po hrbtu.
- Ventuze prisesamo na hrbet in jih pustimo prisesane na kožo za določen čas (približno 15min).
Ventuz ne smemo polagati na enak predel vsak dan, med prvim in drugim zdravljenjem z ventuzami mora biti med 3 do 6 dni premora. Po zdravljenju z ventuzami je koža nekoliko poškodovana stanju in je zelo šibka. Tuširanje takoj po tretmaju lahko kožo poškoduje in pride do vnetja, zato se takoj po zdravljenju z ventuzami ne smemo tuširati.
Zdravljenje z ventuzami ni boleče, je bolj prijetno. Po zdravljenju z ventuzami na koži ostanejo okrogli odtisi od kozarcev, ki nastanejo zaradi vakuuma. Ta povzroči, da kapilare pod kožo počijo zaradi hemolize (razpada eritrocitov). Po nekaj dneh se bo telo postopoma samo regeneriralo in odtis bo izginil. Gre za proces zdravljenja telesa, ki smo ga povzročili z ventuzami. Terapevt se potrudi, da kozarce namesti na manj vidna mesta, največkrat na hrbet.
Barve odtisov
Barve odtisov so lahko različne in nakazujejo na različna stanja v telesu. Če so odtisi vijolične barve, to pomeni, da sta v telesu prisotna veter in mraz. Če so odtisi rdeče barve, to nakazuje, da sta v telesu vročina ali zastoj krvi. Bela barva nakazuje na šibkost v telesu. Pojavijo se lahko tudi mehurji, kar pomeni, da je v telesu velika količina vlage.
Preko odtenka terapevt ugotavlja vzrok za nastale težave ali bolezni, stanje notranjih organov ali tkiv ipd. Pri zdravljenju bolezni dihal (npr. prehladi, pljučnica, bronhitis, kašelj) ali bolečin se ventuze pogosto uporablja v kombinaciji z akupunkturo, včasih se s kozarecem celo pokrije iglico.
Kdaj ventuz ne smemo uporabljati?
V določenih primerih ventuz ne smemo uporabljati. Previdni moramo biti pri boleznih pri katerih lahko pride do krvavitev, pri utrujenosti, svežih zlomih, brazgotinah, malignih tumorjih, slabi prožnosti kože in krčnih žilah. Prav tako ventuz ne smemo izvajati na prazen ali prepoln želodec, ob pretirani žeji ali potenju in v vinjenem stanju.
Ventuz se ne sme uporabljati na mestih, kjer je koža prizadeta ali ranjena, tudi ne na trebuhu in pri nosečnicah ali na občutljivih delih telesa (oči…).