Povsod po svetu se zelišča uporabljajo za preventivo in za krepitev zdravja. Prehranska dopolnila, ki so naravnega izvora, se pogosto uporabljajo skupaj z drugimi preventivnimi metodami, kot sta akupunktura ali masaža. Na Kitajskem in v JV Aziji so prehranska dopolnila najbolj popularna komplementarna metoda saj z njo lahko pozdravijo največ različnih bolezni.
Obstajajo in se razvijajo odkar obstaja kitajska civilizacija! Predstavljajte si koliko znanja in izkušenj je zbranih. Prednost naravnih prehranskih dopolnil je ta, da lahko človeka okrepijo, ko je oslabljen. Podobno kot hrana, vendar še bolj.
Pomembno je, da človeka obravnava kot celoto skupaj z vsemi simptomi, življenskimi okoliščinami, v katerih živi (spol, starost, letni časi…) in tudi čustvenimi dejavniki, ki vplivajo nanj. Na ta način se da lepše odpraviti vzrok zdravstvenih težav, tako, da se vzpostavi ravnovesje v telesu.
Lepota je, da so številna prehranska dopolnila sestavljena tudi iz običajnih živil, na primer kitajskih dateljnov, cimeta, goji jagod itd. Prava kombinacija ustvari posebno sinergijo med sestavinami in ima dokazano boljši učinek kot samo ena vrsta živil ali plodov.
Pravilna prehrana
Na Kitajskem in v JV Aziji obstaja dolga tradicija, kjer se pri boleznih in slabemu počutju najprej pristopi z ustreznim načinom prehranjevanja. S hrano telo tudi ohranimo v ravnovesju, zato je pomembna za preventivo, ko se menjajo letni časi, starostna obdobja človeka, po operacijah, menstruaciji ali porodu, glede na življenjski stil…
Pri sestavljanju diete mora človek upoštevati svoje bolezensko stanje, pa tudi lastno ‘konstitucijo’. Kadar imamo na primer presežek neke energije ali patogenega dejavnika v telesu (npr. preveč vlage/vročine/mraza ali premalo jina/janga/krvi), je dobro, da uživamo takšna živila, ki bodo pomagala te presežke ali primanjkljaje uravnovesiti.
Na primer, pri človeku, ki ima vročino ali pri tistem, ki ima bolj ‘vročo konstitucijo’ (več prirojene jang energije), je pametno izbirati živila, zelišča in začimbe, ki telo hladijo in vlažijo.
Poleg ustrezne in uravnotežene prehrane, mora vsak paziti, da ohranja zdravje tako, da ima ravnotežje med svojimi aktivnostmi in počitkom. Ne nazadnje pa je ključno tudi ustvarjanje čustvenega ravnovesja.