Lara Jelen
Jana: Pomagaj si sam
februar 2014
Razlog, da se je uporaba tradicionalne kitajske medicine (TKM) razširila tako rekoč po celem svetu, je njen holističen pristop k razumevanju in zdravljenju bolezni. Njeno učinkovitost pri zdravljenju je priznala celo Svetovna zdravstvena organizacija (WHO). Ne samo posledico, po TKM zdravijo tudi vzrok nastanka bolezni. Pri samem procesu zdravljenja in ohranjanja zdravja pa igrajo prehrana in zelišča zelo pomembno vlogo. Baohua Tan, diplomirana zdravnica TKM iz Centra tradicionalne kitajske medicine v Ljubljani nam je zato zaupala 10 najdragocenejših zelišč in plodov, ki pomagajo odpraviti marsikatero zdravstveno težavo.
Tradicionalna kitajska medicina (TKM) je danes sodobni medicinski sistem, ki obsega medicinsko znanost, šolstvo in organizacijo zdravstva v smislu preventive, kurative in rehabilitacije. »Metode zdravljenja so varne in neštetokrat preverjene, saj se TKM nepretrgoma razvija in nadgrajuje že od začetkov kitajske civilizacije – danes pa se uporablja tudi po vseh drugih celinah sveta. Njegova posebnost je sistematično urejen medicinski sistem, ki upošteva telesno oziroma fiziološko raven telesa, kot tudi energijsko in čustveno raven. Poleg tega holističnega načina gledanja na telo, upošteva tudi, da so lahko vzroki bolezni čustvene narave. Predvsem pa je TKM pomembna zaradi poudarjanja preventive in pravilnega življenjskega stila. Kitajci vedo, kaj je treba jesti ob različnih letnih časih. Poleti je to hrana, ki hladi, medtem ko pozimi potrebujemo bolj ‘topla’ živila, ki odvažajo vlago in sluz iz telesa. Smisel kitajske medicine je vzpostavljanje porušenega ravnovesja zaradi okoljskih, vremenskih, čustvenih ali drugih dejavnikov.
Kot v vseh tradicionalnih medicinah, se je tudi TKM na začetku opirala na zelišča, hkrati pa je razvila še druge pomembne zdravilne metode: akupunkturo, refleksoterapijo, polaganje ventuz, toplotno terapijo, nenazadnje prehransko terapijo, saj kot pravijo, je hrana prvo zdravilo. Za zdravljenje vseh bolezni TKM zdravnik ponavadi predpiše kombinacijo terapij.«, so nam povedali v Centru tradicionalne kitajske medicine v Ljubljani, kjer so še dodatno poudarili, da je prednost TKM predvsem ta, da celostno rešuje zdravstvene težave in obravnava bolnika kot psihofizično celoto. »Temelji na predpostavki, da je življenjska energija Qi osnova našega bivanja in delovanja in je prisotna v vesolju, naravi in telesu. Terapije uspešno odpravljajo vzroke in simptome. TKM je priznala tudi Svetovna zdravstvena organizacija (WHO), ki je pripravila obsežen seznam bolezni, ki se dokazano uspešno zdravijo s TKM terapijami«.
Nekatera najpomembnejša kitajska zelišča in plodove z zdravilnim delovanjem je izbrala in predstavila Baohua Tan, diplomirana zdravnica TKM iz Centra TKM v Ljubljani. Doktor Tanova je v Ljubljani zaposlena kot akupunkturistka, vendar pri obravnavi svojim pacientom svetuje tudi glede zdravljenja s hrano in zelišči. Doktor Tanova je leta 1982 diplomirala na Fakulteti za tradicionalno kitajsko medicino province Yunnan. Ima 30 letne izkušnje z delom v bolnišnici, kjer je bila tudi predstojnica oddelka za akupunkturo. Leta 1997 jo je Ministrstvo za zdravje imenovalo za naslednico slavnega učitelja in mojstra akupunkture Guan Zhu Hui-ja na področju kitajskega zeliščarstva.
Kitajsko zeliščna medicina ali fitoterapija je po njenem mnenju eden od glavnih vej tradicionalne kitajske medicine, saj zdravi največ različnih bolezni in se na Kitajskem uporablja najdlje. Številna zelo učinkovita zelišča, ki se uporabljajo v zeliščni medicine so tudi del običajne prehrane in kulinarike, kot na primer cimetovo lubje. Kljub temu da je splošno znano, da so sestavine za recepte v tradicionalni kitajski zeliščni medicini pridobivali iz t.i. »treh kraljestev«: rastline, živali in minerali, je dandanes večina sestavin rastlinskega izvora: listi, cvetje, vejice, stebla, korenine, gomolji, korenike in lubje. Vedno več bolnikov s kroničnimi ali akutnimi težavami se navdušuje nad kitajskimi zeliščnimi pripravki, vendar se je o delovanju vedno dobro pozanimati pri zdravniku TKM. Brez prave diagnoze in obširnega poznavanja delovanja posameznih zelišč ali kombinacij, imajo lahko zelišča kontraindikcije.
10 najdragocenejših
Dr. Baohua Tan nam je opisala najbolj znana zelišča in njihovo uporabo. Kako vplivajo na telo in kakšne so njihove značilnosti po TKM in tudi kaj je splošno znanega o njihovem delovanju pri nas. Vsako zelišče ima določen okus in toplotno delovanje ter preko sistema energijskih povezav v telesu – meridianov, vpliva na prav določene notranje organe.
1. Ginseng, kralj vseh zelišč
TKM: grenak, sladek in mrzel. Vstopa v meridiane pljuč in želodca.
Ginseng krepi Qi energijo, vranico, pljuča, spodbuja delovanje imunskega sistema, odpravlja utrujenost, ustvarja tekočine in zmanjšuje žejo. Pomaga pri nespečnosti, tesnobi, omotici, glavobolih, impotenci, sladkorni bolezni, kronični šibkosti itd.
Panax ginseng je najbolj uporabljeno zelišče po vsem svetu. Visoko se ga ceni že tisočletja in zato velja za kralja vseh zelišč. Latinsko ime panax izvira iz grške besede panacea, ki pomeni “zdravilo za vse”. Je močan, krepčilen tonik, ki je koristen v boju proti raku, staranju, stresu in utrujenosti, krepi spomin in človeka napolni z energijo. Deluje protivnetno, ter lahko pomaga pri zniževanju holesterola in uravnavanju sladkorja v krvi. Cenili so ga tudi kitajski cesarji, ki so bili več kot pripravljeni njegovo težo plačati v zlatu. Pred njegovo uporabo se je vseeno dobro posvetovati z zdravnikom, saj ni primeren za nosečnice ali ljudi z visokim krvnim tlakom. Ni ga dobro jemati sočasno z antipsihotiki, steroidi ali hormoni.
2. Korenika kitajske angelike, »ženski ginseng«
TKM: sladek, oster, topel, vstopa v meridiane srca in jeter. Krepi kri, lajša bolečine, ureja menstruacijo in vlaži črevesje.
To avtohtono kitajsko zelišče je poznano tudi kot “ženski ginseng”. Je zelo visoko cenjeno, po popularnosti ga prekaša le sam ginseng. Večinoma se uporablja za zdravljenje ginekoloških tegob, utrujenosti, blažje anemije in visokega krvnega pritiska, velja pa tudi za afrodizijak. Krepi kri in spodbuja krvni pretok, njegovo kitajsko ime Dang gui pa pomeni “naj bi se vrnil”. Odličen je pri urejanju menstrualnih težav, kot so neredni cikli, amenoreja, dismenoreja in menopavza. Dang gui lahko pomaga okrepiti jetra, srce in vranico – torej vse organe, ki so po TKM povezani z nastajanjem in kroženjem krvi.
Odpravlja bolečine povezane z zastajanjem krvi in vdorom mraza (bolečine v trebušnem predelu, poškodbe, menstrualne bolečine), pomaga pri zvonjenju v ušesih, zamegljenem vidu, izločanju gnoja in palpitaciji, vlaži suho črevesje, ter zmanjšuje otekline. Na kitajskem ga ženske pogosto jemljejo v obdobju po porodu. Obenem je korenika kitajske angelike eden izmed redkih dobrih virov vitamina B12, ki ni živalskega izvora.
3. Goji jagode ali kitajska volčja češnja
TKM: imajo sladek in rahlo kisel okus, po toplotnem delovanju so nevtralne. Krepijo jetra, ledvica in pljuča, hranijo kri ter ledvično esenco jing.
So ene izmed najbolj znanih kitajskih zelišč na zahodu, saj vsebujejo antioksidante, vitamine in minerale. V kitajski medicini jih uporabljajo že preko 2000 let, predvsem za krepitev yin energije v telesu in jeter, zdravljenje težav z očmi in slabšega vida. Obolenja jeter in neravnovesja v delovanju jeter se po TKMju pogosto odražajo na očeh. Oboleli za hepatitisom ali zlatenico imajo na primer značilno rumene oči. oči.
Uporablja se jih tudi za pomlajevanje, krepitev imunskega sistema, spodbujanje cirkulacije, izboljšanje vida, povečanje nastajanja spermijev, preprečevanje in lajšanje sladkorne bolezni, rakavih obolenj, hepatitisa, imunskih motenj, dvigovanje ravni testosterona, stimulacijo estrogena itd. Ne smemo jih uživati v času oteklin, šibkosti vranice, kadar je v telesu preveč vlage in se pojavlja mehko blato ali diareja.
Zaradi strmenja v računalniški ekran, televizijo ali dolgega branja imamo pogosto utrujene oči. Pest jagod na dan bo pripomogla k temu, da jih bodo oči nahranile in spočile.
4. Korenina astragalusa v izogib gripi in prehladom
TKM: sladek in topel, vstopa v meridiane pljuč in vranice. Krepi qi, dviguje yang, krepi zunanjo obrambo, hrani kri, razblinja strupe in spodbuja rast kože.
Je odlična izbira za vse, ki so pogosto utrujeni, imajo hladne okončine in ujamejo vsak prehlad. Astragalus lahko približno dva tedna pred spremembo letnih časov pijemo kot čaj ali jemljemo kot prehranski dodatek, ter se tako izognemo gripi in prehladu. Gre za izjemno priljubljeno zelišče za dvig imunskega sistema, ki ga v Aziji vsako leto prodajo po več milijonov kilogramov, na zahodu pa je skorajda popolnoma neznano.
Je sestaven del starodavne kitajske formule z imenom Formula žadastega vetrobrana, ki je bila originalno zapisana okoli leta 1000 in je sestavljena iz treh zelišč. Že ime samo nakazuje, da mešanica deluje kot vetrobransko steklo in preprečuje vdor zunanjih dejavnikov v telo. Najnovejše raziskave so obenem pokazale, da astragalus vsebuje molekule, ki zavirajo staranje. V Azijskih kulturah to zelišče tradicionalno dodajajo k juham in enolončnicam, kurja juhica z astragalusom pa je ne le dobrega okusa, temveč je tudi odličen način za okrepitev imunskega sistema in preprečevanje bolezni.
5. Šisandra, sadež petih okusov
TKM: Šisandro bogati vseh pet okusov. Sladko in pekoče uvrščamo v domeno yanga, slano, grenko in kislo pa k yin lastnostim. Ker vsebuje vseh pet okusov, pripomore k izboljšanju vseh funkcij v telesu in vstopa v vseh dvanajst meridianov, tradicionalno pa ima največji vpliv na delovanje ledvic, pljuč in jeter.
V kitajski civilizaciji šisandro že od samega začetka uporabljajo kot tonirajoče zelišče. Že takrat je bila tudi spoznana za eno izmed elitnih zelišč tradicionalne kitajske medicine, kar velja še dandanes. Shen Nong jo je v svojem delu Pharmacopoeia tudi prvič opisal v pisni obliki in jo označil kot superiorno zelišče. Učinkuje kot adaptogen, kar pomeni, da podpira telo tam, kjer je najbolj šibko.
Vzdržuje zdrava jetra ter jih varuje pred obolenjem, pomaga pri zdravju zgornjih dihalnih poti (pomaga recimo pri astmi, kašlju in gripi), odpravlja nespečnost, daje energijo, pomaga pri kronični utrujenosti, odpravlja stres in pomaga pri živčni izčrpanosti, krepi imunski sistem, uničuje rakave celice ter zavira procese staranja. V TKM so prepričani, da se bo tistemu, ki bo užival šisandro 100 dni zapovrstjo, izboljšala kri in počutje, izostril um, okrepila ledvična energija, izboljšal spomin ter videz kože. Uživanje šisandre ni primerno za nosečnice, za tiste, ki imajo zelo visok krvni pritisk, epileptike in posameznike, ki so nedavno doživeli možganske poškodbe.
6. Korenina kitajskega žajblja
TKM: rahlo grenek in trpek okus, rahlo hladen. Vstopa v meridiane srca in jeter.
Korenina zelišča Dan shen je neverjetno super živilo ali zelišče, ki se tradicionalno v kitajski medicini uporablja pri zdravljenju številnih bolezni. Pomaga pri krepitvi srca in ožilja, ter izboljšuje cirkulacijo. Pomaga pri čiščenju maščobnih blokad v arterijah, blaži močno razbijanje srca in zmanjšuje možnost za srčni napad. Prav tako pomaga pri blaženju menstrualnih krčev in drugih menstrualnih težav. Zelišče se že stoletja uporablja na območju Tajske, Japonske, Kitajske, Vietnama in Mongolije.
7. Jobove solze za pomoč pri bolečih sklepih
TKM: okus sladek, delovanje hladno; vstopa v meridiane vranice, želodca in pljuč.
Zelo popularno zdravilno živilo, ki nima povezave z našim ješprenjem, se na Kitajskem veliko uporablja kot diuretik, ob oteklinah, za zmanjševanje zasluzenosti in za hlajenje. Krepi vranico, čisti vročino in predvsem odvaja vlago iz telesa. Zaradi tega se zelo priporoča ljudem, ki trpijo zaradi bolečih sklepov, revme, imajo bradavice, izpuščaje in gnojne ture. Krasno se obnese tudi pri luskavici, če ga jemo kuhanega skupaj z zeleno sojo (mung fižol). Ne svetuje se uživanje pri šibki vranici, driskah, majhnih otrocih in nosečnicah. Dolgotrajna uporaba lahko pripelje do oslabljenosti.
8. Posušene čebulice lilij pripomorejo k boljšemu spancu
TKM: sladek okus, delovanje hladno; vstopajo v meridian pljuč in srca.
Krepi pljučni in srčni yin ali hladno energije telesa, vlaži pljuča, čisti vročino v srcu in pljučih, lajša kašelj in razprši sluz, umirja srce in um. Čebulice lilij se uporablja za lajšanje kronične rahlo povišane telesne temperature, kroničnega kašlja, suhega grla in drugih respiratornih težav, kjer je vzporedno prisotne preveč vročine v telesu. Zdravijo tudi palpitacije in nespečnost z veliko sanjami ali nemiren spanec, nemir in razdražljivosti, slabšo koncentracijo. Sodobne raziskave so odkrile, da je v čebulicah veliko snovi, ki krepijo zdravje in pomagajo pri dobremu počutju. Poleg vsebnosti proteinov in škroba, imajo čebulice lilij nekaj kalcija, železa, fosforja in vitamine B1, B2 in C.
9. Cimetovo lubje
TKM: oster in sladek okus, vroč; vstopa v meridiane ledvic, vranice in jeter.
Cimet je eno najbolj popularnih začimb, pa tudi eno najstarejših zdravil naravnega izvora. Krepi ogenj oziroma yang energijo v telesu, greje meridiane, odvaja mraz, spodbuja cirkulacijo krvi in energije. Posledično zdravi bolečine ali prehlade, ki nastanejo kot posledica mraza in vetra. Tipični simptomi takega prehlada, ki ga NE spremlja zelo povišana temperatura, so: mrazenje, bel ali prozoren izcedek iz nosu ali izpljunek, diareja, bolečine v mišicah, glavobol, bolečine v križu in hrbtu. Spodbuja tudi potenje in je učinkovit diuterik.
Lahko se ga uporablja tudi pri šibkosti ledvične yang energije: boleča in hladna kolena ter križ, pogosto nočno uriniranje in impotenca. Pomaga tudi pri bolečih menstruacijah, ki jih imajo ženske, predvsem dekleta, ki nosijo premalo oblačil ali sedijo na mrzlih tleh. Na zahodu velja, da ima cimet antibiotično, protibolečinsko delovanje, sprošča krče ter znižuje povišan krvni sladkor. Cimeta ne uporabljamo pri vnetjih, previdno z njim tudi med nosečnostjo in med obilnimi menstruacijami ter pri koleričnih osebah.
10. Kitajski dateljni za čustveno ravnovesje
TKM: sladek okus, toplo delovanje; vstopa v meridian vranice, želodca in srca.
Kitajski datelj je podoben žižolam in na Kitajskem že od vekomaj velja za enega od petih najpomebnejših sadežev. Jedli so ga, ko je vladalo pomanjkanje hrane in še vedno je v kitajski kulinariki eden največkrat uporabljenih suhih sadežev. Je močno krepčilo in pomaga proti žeji. Ker krepi vranično in želodčno qi energijo, se uporablja za zdravljenje šibkosti in mršavosti, pomaga tudi pri zmanjšanemu apetitu, podhranjenosti in rahlemu blatu, utrujenosti in kratki sapi. Krepi kri in pomirja duha, zato ga uporabljamo pri bledoličnosti, anemiji, razdražljivosti in nagnjenosti k močni čustveni neuravnovešenosti, pa tudi nemiru in nespečnosti kot posledice šibkega srčnega qija.
Obstaja rek: trije dateljni na dan, odženejo gube stran!