Kitajska tradicionalna medicina: odstrani oviro, odplakni bolezen
Uspešna je pri zdravljenju glavobolov, boleče menstruacije in prebavnih težav.
Snežana Zabukovec
Viva oktober, 2012
Glavni vzrok za to, da nas premaga prehlad, pravi zdravnica kitajske tradicionalne medicine Tan Baohua, je šibek obrambni sistem oziroma weiki, kot mu pravijo v tradicionalni kitajski medicini (TKM). Za dobro delovanje imunskega sistema so zadolžena pljuča, vranica in ledvica, in če poskrbimo za njihovo zdravje, bomo tudi odpornejši proti prehladom.
Če so Pljuča zdrava in močna, se telo laže ubrani mraza, vetra in vlage. Vranica je organ, zaradi katerega sta pretvorba hrane v kri in energija weiki boljša ali slabša. Od njenega delovanja je zelo odvisno, ali bomo imeli dovolj močno kri in energijo. Ledvice pa so sploh zelo pomemben organ, naša osnova ali “energijski DNK”. Od njihove zasnove je odvisno delovanje vseh notranjih organov in posledično stanje imunskega sistema.
Telo moramo pogreti
Preventiva temelji na ustreznem življenjskem slogu skozi vse leto: raznovrstna hrana in redni kuhani obroki, dovolj spanja in počitka, dovolj dejavnosti in ne nazadnje tudi na umirjenem umu in sožitju z družbo, poudarja zdravnica TKM in dodaja:”Kar zadeva preventivo v jesenskih in zimskih mesecih, lahko svetujem tudi več toplih oblačil. Na Kitajskem starejši in zmrzljivi ljudje nosimo dolgo volneno spodnjeperilo. Svetujem ogrevanje pomembnih akupunkturnih točk z zvitkom divjega pelina, da torej redno izvajamo moksibustijo. Pomembno je tudi uživanje hrane, ki v telesu ustvarja toploto.”
Katera hrana nas greje?
Pozimi uživamo hrano, ki je po delovanju oziroma energiji bolj topla – tako v telesu ustvarjamo ravnovesje, saj je vanj vdrlo veliko mraza, vlage in vetra, razlaga Tan Baohua. Pozimi je koristno uživati piro, buče, čebulo, por, sladko papriko, granatna jabolka, marelice, kostanj, dateljne, orehe, pinjole, jastoga, piščanca, purana, divjačino, svinjska jetra, kozje meso, govedino, ovčje in kozje mleko, kumino, nageljnove žbice, koromač, rožmarin, janež, kavo, kis, vino, čokolado in jasmin.
Med vroča živila sodijo tudi črni poper, cimet, čili, gorčično seme, ingver, česen in ovčetina. Poleg tega lahko kuhamo močnejše jedi, kot so mesne juhe z dodatkom kitajskih zelišč, na primer jagod goji, cimetovega lubja, posušenega ličija, ingverja, jobovih solz in drugih. “Tisti, ki so že po naravi ali zaradi bolezni bolj “vroči”, naj se vseeno izogibajo vročim živilom,” poudarja zdravnica.
Hrano je treba kuhati
Poleg tega moramo paziti, kako ravnamo z Vranico in Želodcem. Če želimo imeti močno kri in či ter močnejši imunski sistem, moramo vranico in želodec ohranjati v kar najboljši kondiciji. “Če jemo surovo in mrzlo hrano iz hladilnika ali pijemo ledene napitke, ta organa porabita veliko energije zato, da vse to ‘pokuhata’, predelata in pogrejeta.
Zato se Kitajci izogibamo surovi hrani, saj menimo, da Vranice ne obremenjujejmo. Če je Vranica šibka, ne more več v največji možni meri izkoristiti hrane in hranilnih snovi pretvoriti v kri – postanemo občutljivejši in šibkejši. Če je Vranica šibka, nam ne bo v pomoč niti še tako draga in kakovostna hrana ali prehranska dopolnila, saj nima energije, da bi jih sprejela.”
Pomagajmo telesu, da bo hitreje prebolelo prehlad
Poudariti velja, da med prehladom ne smemo uživati hrane, ki krepi, saj z njo prehlad tako rekoč ‘zaklenemo’ v telo, namesto da bi ga očistili, razlaga Tan Baohua. “Telesu bomo pomagali s tem, da se bomo preznojili. Zato je koristno piti močan ingverjev čaj in čim več vode, lahko tudi tople, ter jesti pusto hrano, kot je razkuhan, tekoči riž. Beljakovine niso priporočljive, saj nas krepčajo.
Svetujem tudi preprosto metodo, ki jo lahko vsakdo izvaja na prijatelju ali družinskem članu: s kovancem ali s ploščatim ovalnim predmetom dolgo drgnemo pod vretencem na vratu, ki je najbolj izobčeno (C7), toliko časa, da koža pordi. To izvajamo pomaga iz telesa izločiti bolezen.”