Tradicionalna kitajska medicina je eden od najstarejših medicinskih sistemov, saj se je začela razvijati že pred štiri tisoč leti. Po njeni bogati praksi je poletje čas, ko zdravimo zimske bolezni. Pri nas bi dejali, da smo takrat najodpornejši, Kitajci pa, da je naš jang či največji. Katere bolezni zdravimo poleti – in kako?
Zimske bolezni so posledica oslabelega jang čija
Zakaj zimske tegobe, kot so kašelj, bronhitis in bolečine v sklepih, odpravljamo poleti, nam je razložila dr. Tan Baohua, zdravnica s tridesetletnimi izkušnjami s kitajsko medicino, ki jih že dobro leto deli tudi v Sloveniji. Dr. Baohua deluje v Centru tradicionalnekitajske medicine v Ljubljani, ki ga je ustanovila sinologinja Maša Cvelbar. “Zimske bolezni so povezane z oslabljeno toplo energijo ali jang čijem, zato jih zdravimo tako, da ga krepimo.
To najuspešneje počnemo poleti, ko je jang či v naravi na vrhuncu,” razloži dr. Bahoua, ki je tudi izredna profesorica z Yunnanske fakultete za tradicionalno kitajsko medicino in nekdanja predstojnica oddelka za akupunkturo v bolnišnici tradicionalne kitajske medicine mesta Kunming. Pozimi, ko prevladuje hladna in pasivna energija jin, topla energija jang pa je v mirovanju, se telo ne more tako uspešno braniti pred vdorom patogenih dejavnikov. V kitajski medicini so to mraz, vlaga, veter, vročina in suša, ki, kadar vdrejo v telo, povzročajo bolezni.
Zato je po kitajski tradicionalni medicini nujno, da telo oskrbimo z dovolj energije jang, ki ščiti pred temi dejavniki. «Že samo poletje zdravi in krepi naš jang či, ta proces pa lahko z metodami kitajske medicine še okrepimo in pospešimo,” doda Maša Cvelbar. Jang či je v vzponu vse poletje, vendar pa je učinek zdravljenja največji med tremi “pasjimi dnevi”. Ti dnevi, ki jih vsako leto na novo izračunajo po luninem koledarju, so letos 21. in 30. julij ter 9. avgust.
Za koga je tovrstno zdravljenje najbolj priporočljivo?
Zdravljenje je priporočljivo za kronične bolnike, kot so astmatiki, razlaga dr. Baohua. “Zdravljenje poletije najučinkovitejše pri starejših ljudeh in bolnikih s kroničnimi boleznimi. Med tovrstna stanja spada predvsem astma, pa tudi kronični kašelj in bronhitis, sinusitis, vnetje grla, bolečine v sklepih in kosteh ter težave s kožo.”
Za vse s pogostimi prehladi
Kot poudari dr. Baohua, je poletno zdravljenje priporočljivo za bolnike, ki imajo oslabljen jang či, saj deluje preventivno, z njim pa lahko preprečimo izbruh bolezni pozimi. Znaki, ki kažejo na oslabljen jang či, so pogosto obolevanje za prehladi, utrujenost, bolečine v križu in sklepih, slaba prebava, občutljivost na mraz, hladne okončine …
Zdravljenje poteka dalj časa
Diagnostiko opravi zdravnik kitajske medicine, ki je med pregledom pozoren na pulz, stanje jezika in tudi to, kaj o svojih zdravstvenih težavah pove bolnik. Učinek je najboljši, če zdravljenje poteka tri poletja zapored, saj je jang či težko okrepiti na hitro. “Ravnovesje je doseči počasi, saj bi v nasprotnem primeru znova ustvarili neravnovesje.
Pri zahodni medicini je tako, da začne ukrepati sunkovito, takoj ob izbruhu bolezni, vendar pozneje pride tudi do neželenih učinkov. Seveda imata oba načina zdravljenja svoje prednosti,” doda zdravnica kitajske medicine.
Kako se zdravnik kitajske medicine loti zdravljenja?
“Pristopov je več, vendar zdravljenje poteka individualno. Na posamezne točke prilepimo nalepke, priporočamo tudi akupunkturo in ogrevanje teh točk z mokso (cigara iz divjega pelina) ter uživanje krepčilne juhe. Od posameznika je odvisno, katere točke je treba ogrevati.” Pomemben vidik kitajske tradicionalne medicine je tudi prehrana.
Zdravnik tradicionalne kitajske medicine predpiše juhe ali kaše z dodatkom ingverja, rumene soje, zelene soje, jagod goji, suhega ličija, cimeta in drugih zelišč ter sadje ali zelenjavo s toplim delovanjem. “Kuhati je treba v skladu s trenutnimi klimatskimi razmerami in telesnim stanjem. Če je telo hladno ali je vreme mrzlo, moramo uživati hrano, ki nas greje od znotraj, saj se tako ustvari ravnovesje,” razloži dr. Bahoua.
Kako se pred zimskimi boleznimi zaščitimo sami?
Največ lahko dosežemo s pravilno prehrano. “Posameznik, ki ne obvlada tradicionalne kitajske medicine, se po tej metodi ne more zdraviti samostojno, lahko pa upošteva neka navodila za vzpostavljanje telesnega ravnovesja. Moramo se dovolj gibati in telovaditi ter biti pozorni na to, kaj jemo in pijemo. Čeprav je zelo vroče, ljudje z oslabelim jang čijem tudi poleti ne bi smeli uživati preveč mrzle in surove hrane ter hrane, ki hladi (kumare, zeleni čaj …).
Tudi pretirano uživanje mrzlih pijač ni priporočljivo. S tem namreč oslabimo vranico in želodec, ki nato porabita preveč energije za razgradnjo surove hrane oziroma za ogrevanje mrzle hrane. Posledično ta organa nimata dovolj energije za pretvorbo hranilnih snovi v kri in energijo, ki sta osnovni vitalni substanci v telesu, razloži dr. Tan Baohua.
Maša Cvelbar, vodja Centra tradicionalne medicine, v zvezi s samozdravljenjem poudarja naslednje: “Kadar smo pod velikim stresom, je zelo dobra preventivna metoda občasna terapevtska masaža tuina in nežna akupunktura, saj v telesu vzpostavita boljši pretok energije in krvi. Kitajci pravijo: kadar ni pretoka, nastane bolečina, kadar obstaja bolečina, ni pretoka!”